Okusit vánoční svátky tak, jak je prožívali naši prarodiče můžete v Ekocentru Oldřichov v Hájích, kde pořádají o prvním adventním víkendu tradiční Vánoce na statku.

„Každý může přijít nasát klidnou a pohodovou vánoční atmosféru a dozvědět se mnohé o některých méně známých svátcích adventu, tradicích, pověstech a zvycích spjatých s nejkrásnějším obdobím v roce," zve návštěvníky mluvčí ekocentra Lucie Fürstová. Vánoce budou celou sobotu a neděli od 9 do 15.30 hodin.

Na dospělé i děti čeká pestrý program. Uvidíte nejen svatého Mikuláše a dozvíte se něco nového o svaté Lucii, v adventních tvořivých dílničkách si vyrobíte mimo jiné březový věneček, získat můžete i dávno zapomenuté vánoční recepty.

Po celý víkend nebudou chybět ani řemeslníci se svými výrobky ať už přírodními mýdly, včelími produkty, skleněnými perličkami, textilními hračkami či vánočními perníčky, které si budete moci i sami nazdobit. Na své si přijdou i mlsné jazýčky v jídelně Ekocentra se můžete těšit na pečená kuřecí stehýnka, špenátové taštičky, těstovinový salát, perník či závin.

„K vidění budou samozřejmě i zdejší hospodářská zvířata. Mezi nimi i oblíbená ochočená přeštická prasnice Edunka, která místním připravila v předvánočním čase drobné zklamání. Vypadalo to totiž, že se návštěvníci Vánoc na statku budou moci těšit pohledem na řadu růžových selátek. Ve skutečnosti si ovšem Edunka pouze užívala péče a prostě jen ztloustla," prozradila Lucie Fürstová.

V sobotu v 11. 30 hodin se nejmenší návštěvníci můžou těšit na pohádku divadla Rolnička O tom, co se možná stalo. V neděli ve stejný dobu pak na hudební vystoupení jablonecké hudební školy Ciskotéka.

Vánoce na statku už téměř měsíc připravuje 14 zaměstnanců Střediska ekologické výchovy Libereckého kraje Střevlík, pomáhá jim ještě 9 dobrovolníků.

Vánoce jsou od roku 2006 jednou z nejnavštěvovanějších akcí, které Ekocentrum Oldřichov v Hájích pořádá. Jejím cílem je představit celý areál široké veřejnosti a ukázat jeho činnost lidem, kteří ji ještě neviděli. Celou akci finančně podpořil Liberecký kraj. (red)