Ministerstvo se chystá od 1. ledna 2019 zrušit celkem 445 matrik po celé republice, tedy asi třetinu všech matrik v Česku. „Počítáme s redukcí počtu matričních úřadů, které provádí v průměru do 20 prvozápisů za rok,“ potvrdil mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. Do Českého Dubu se přesune matriční agenda nejen z Křižan, ale také z nedaleké Osečné. I zde má totiž matrika skončit, podle analýzy z let 2014 až 2016 se zde provádí pouhých deset zápisů ročně.

Starosta obce Jiří Hauzer ale s návrhem nesouhlasí. „Nebrali jste v potaz další roky, jako rok 2017, kdy jsme kupříkladu měli 31 uzavřených manželství a 9 úmrtí,“ napsal Hauzer v nesouhlasném dopisu adresovaném vedení ministerstva. Také letos už je v Osečné podle něj naplánováno 29 svateb.

Kromě Křižan a Osečné mají v libereckém okrese skončit matriky také v Jindřichovicích pod Smrkem a v Příšovicích. Podle ministerstva jsou hlavním důvodem finance. „Předpokládáme úsporu zhruba 150 milionů korun, které půjdou na jiné agendy, kde finance v současné době chybí, například územní plánování,“ vysvětlil Krátoška. To, že matrikářky na malých obcích nejsou tolik vytížené, může prý navíc ovlivnit kvalitu jejich práce při složitějších úkonech.

Proti záměru vystoupil také český Svaz měst a obcí. „Matriky jsou vedle pošt základní agendou, která by neměla chybět takřka v žádné obci. Jsou činnosti, které obce vykonávají za stát, a nelze je jen přepočítávat na korunu, neboť mají nejen administrativní význam, ale také význam komunitní,“ upozornil předseda svazu František Lukl.

Dostupnost matrik však podle mluvčího Krátošky zůstane i po redukci vysoká. „Zejména s ohledem na to, jak často ve skutečnosti občan potřebuje návštěvu matriky,“ dodal. Zástupci ministerstva už dotčené obce informovali dopisem a chystají společná setkání. Starosta Hauzer přesto doufá, že v Osečné matrika zůstane. „Vždy, když se mění vláda, úředníci ministerstva připraví nějakou reorganizaci, minule to byl návrh na rušení stavebních úřadů,“ vadí mu.

Státní správa se podle něj žene dál a dál od občanů. Dotčené matrikářky by se o svá pracovní místa bát neměly. Vzhledem k počtu úkonů vykonávají v malých obcích většinou ještě další funkci, která by jim měla zůstat i nadále.

Kde všude mají matriky skončit
Jablonec nad Jizerou, Příšovice, Libštát, Jindřichovice pod Smrkem, Rychnov u Jablonce, Osečná, Poniklá, Žandov, Křižany, Harrachov, Vysoké nad Jizerou