Na starosti mají například rizikové lokality, kontrolu prodeje alkoholu a cigaret nezletilým, dohled nad dodržováním městských vyhlášek, ať už se týkají volného pobíhání psů nebo pyrotechnické produkce, hazard, ale třeba i nakládání s odpady a nebezpečí černých skládek. Od září by se měli zaměřit také na přechody pro chodce a kontroly kolem škol. „Ve městě nejsou přímo vyloučené lokality, na druhou stranu vědí o tom, která místa jsou riziková a tam také zaměřují pozornost," přiblížil manažer prevence kriminality novoměstské radnice Jan Kavka. Stranou nezůstávají v době prázdnin ani dětská hřiště, kde asistenti dohlížejí, zda tam děti nekouří nebo nepijí alkohol.

„Lidé tento projekt vítají, určitě přispěl k pocitu větší bezpečnosti. Tím spíš, že se podařilo vybrat takové kandidáty, kteří se ve městě těší velkému respektu," pochvaluje si místostarosta Nového Města Miroslav Kratochvíl.

I když asistenti nemají ze zákona žádné pravomoce a nemohou tedy suplovat městské strážníky, i tak se podle radnice výrazně podílejí na bezpečnosti města. Projekt má zatím fungovat do konce roku, radnice ale doufá, že se ho podrží udržet i do budoucna. Město navíc získalo i výjimku, protože běžně asistenti spadají pod městskou policii. Tu ovšem Nové Město pod Smrkem nemá a tak asistenti pomáhají odhalovat „černá místa" státní policii, v jejichž služebně také sídlí.

Nové Město není zdaleka jediné. Podobnou službu už zavedli také například v Tanvaldě nebo Velkých Hamrech na Jablonecku, ale třeba i v Liberci.