„Vzhled náměstí je dnes nesourodý, postupem času se tam vždy něco vybudovalo, ale ten prostor nikdy nebyl řešen koncepčně. Kromě toho je dlažba na náměstí stará a popraskaná, dochází životnost stromořadí,“ vysvětlil starosta města Miroslav Kratochvíl. Zásadní proměnou by měla projít například východní strana náměstí. Povrch ulice, který dnes není v ideálním stavu, by se mohl srovnat s úrovní chodníků, čímž by zde vznikla jakási pěší zóna. „Nachází se tam restaurace nebo cukrárna, ty by tam mohly mít své předzahrádky,“ nastínil Kratochvíl.

Na náměstí v Novém Městě pod Smrkem bude pokácen smrk, který je napaden kůrovcem.
Vánoční smrk v Novém Městě padne. Napadl jej kůrovec

Jisté je zatím jen to, že z náměstí zmizí 24 metrů vysoký smrk pichlavý, který dlouhá léta sloužil jako vánoční strom. Jak už Deník informoval, strom byl napaden kůrovcem a půjde v nejbližší době k zemi. Město si na novou podobu nechalo před dvěma lety vypracovat studii od architektonické kanceláře City Upgrade. „Přicházíme s novým čtvercovým polem s rozměrem 60 x 60 metrů. Chtěli jsme náměstí vrátit rozměr, rytmus a proporci,“ popisují v ní architekti možnou novou podobu plochy. 

Studie byla dosud k dispozici a k nahlédnutí jen na radnici, teprve nyní ji město zveřejnilo na svých webových stránkách. Místní okrašlovací spolek v nedávné době uspořádal mezi občany anketu, ve které se ptal, co by lidé na náměstí viděli rádi a s čím jsou zde naopak nespokojeni. Do konce loňského roku měli lidé možnost vyplňovat dotazníky, kterých se v elektronické i papírové verzi sešlo asi 370.

V sobotu se konal další ročník oblíbeného Harcovského masopustu.
FOTO: Harcovský masopust měl hojnou účast

Z výsledků, které spolek zveřejnil, vyplývá, že si lidé na náměstí přejí například stromořadí, zelené plochy trávníku, kašnu nebo květinové záhony. Odmítli naproti tomu například betonové pódium, které tam nyní stojí. „Když se lidí zeptáte, jestli chtějí na náměstí zeleň, tak všichni odpoví, že chtějí zeleň. Anketa ale neřešila třeba její rozsah. Nyní je potřeba budoucí podobu náměstí diskutovat a najít styčné body,“ komentoval výsledky starosta Kratochvíl. Město proto chystá veřejné projednání studie, to proběhne 5. dubna v Dělnickém domě.

Na základě připomínek Novoměstských by vedení radnice chtělo zadat vypracování finálního projektu ještě letos. „Podle našich představ by měl být projekt hotový v roce 2020 a přestavba zahájena v roce 2021,“ dodal Kratochvíl.  Práce by město rádo koordinovalo s Frýdlantskou vodárenskou společností, která zde připravuje rekonstrukci vodovodů a kanalizace.

Areál nemocnice ve Frýdlantu.
Nacenění nemocnice nabralo zpoždění. Frýdlant ji hrozí výpovědí