„Spolupráce s panem Kozákem a firmou Jizerské pekárny trvá řadu let. Někdy je jejich chléb to jediné, co mají naši klienti k jídlu, a bez této pomoci by opravdu hladověli. Navíc každoročně podporují Sportovní hry seniorů a Ples seniorů ve formě občerstvení i cen pro vítězná družstva,“ uvedla za českolipské sociální služby Marie Hamplová, která za nepřítomného vítěze nakonec ocenění také převzala.

A neskrývala dojetí. „Pokud by se jejich pomoc počítala v penězích, tak se budeme blížit milionu korun. Pro nás je ale důležitá vstřícnost, ochota, empatie a lidskost pana ředitele, který je opravdu pomáhající a často dává druhou šanci i těm, kteří si svůj život hodně pokazili. To je opravdu výjimečné a zaslouží poděkování,“ dodala.

FINÁLE V PRAZE

V krajském kole Ceny Ď se letos sešlo 13 nominací, a to firem i jednotlivců, kteří pomáhají dětem, seniorům i handicapovaným. „Jsou to lidé, kteří nežijí jen pro sebe. Nehledí na čas a peníze a nezištně podporují své okolí,“ řekl během slavnostního vyhlášení starosta Nového Boru Jaromír Dvořák. Všichni navržení postupují do celostátního finále, které proběhne v červnu v Praze.

Městskou Cenu Ď, kterou Nový Bor uděluje už od roku 2011, získal sklář Petr Novotný, jehož jméno je ve světě synonymem pro vysokou profesionalitu sklářské práce. „V počátcích své kariéry působil i jako mistr odborného výcviku na sklářské škole v Novém Boru, kterou také sám absolvoval. Není proto nic nečekaného, že na domácích i zahraničních školách vede kurzy uměleckého hutního zpracování skla,“ připomněla vedoucí odboru školství, kultury a sportu novoborské radnice Alena Forgáčová.

Vedle výchovy a vzdělávání mladých sklářů je důvodem poděkování také to, jak se ujal „novoborského Forresta Gumpa“ Zdeňka Žigy, který je zbavený svéprávnosti. „Po smrti maminky, která se o něj starala, hrozilo, že bude muset do ústavu sociální péče. Petr Novotný našel náhradní řešení. Poskytl mu malý byt ve svém sklářském komplexu, kam za ním dochází jeho sestra, a nechá ho pomáhat v huti. Nejenže ho tak má pod kontrolou, ale poskytuje mu tím i smysl života,“ doplnila Alena Forgáčová.