„Kraj zůstává na semaforu v bílé, respektive šedé barvě. Situace není nijak dramatická, i když nové případy stále přibývají. Jde ale nejvýše o 14 lidí za týden. Lidé zůstávají v domácí izolaci,“ řekl ředitel Krajské hygienické stanice (KHS) v Liberci Vladimír Valenta a dodal, že příznaky pozitivně testovaných nejsou nijak vážné a v současné době není nikdo hospitalizovaný v nemocnici.

Podařilo se také uhasit ohniska v průmyslových podnicích v kraji. Podle Valenty zůstává riziko nákazy už jen v jedné firmě, kde nyní probíhá druhá vlna testování zaměstnanců. „Přibývá drobných lokálních ohnisek, které jsou většinou spojeny s návratem z dovolené. Řešili jsme pozitivně testované, kteří se vrátili z Albánie, Malty nebo megapárty v Chorvatsku. Kolem dvacítky případů souviselo se sportovním soustředěním v Čechách,“ vysvětlil Valenta.

Podle něj jde o akce, které se mohou, ale nemusí konat. „Lidé by tak měli zvážit, jestli se jich budou účastnit. Měli by tak vzít v potaz svůj zdravotní stav a délku setrvání na akci,“ dodal ředitel KHS.

S tím souvisí také povolení návštěv ve zdravotnických zařízeních. Podle náměstka hejtmana pro zdravotnictví Přemysla Sobotky vyšlo rozhodnutí povolit návštěvy z diskuze s řediteli těchto zařízení. 

„Jde o volnější režim, který reaguje na to, že virus s námi zůstane a je potřeba se s ním naučit žít,“ prohlásil Sobotka a dodal, že návštěvy budou umožněny za dodržení všech hygienických opatření a s rouškami.

ŽÁDNÉ VELKÉ SKUPINY LIDÍ

Krajská nemocnice v Liberci (KNL) nebude zavádět žádný speciální systém pro návštěvníky podobný tomu, jak fungují už několik týdnů domovy pro seniory v kraji. Například v Domě pro seniory ve Františkově už opustili online objednávání návštěv, ale stále platí omezení návštěvy maximálně na 1 hodinu a 2 osoby na klienta.

„My nic podobného nechystáme. Apelujeme na zdravý rozum pacientů i návštěvníků. Platí povinnost nosit roušky. Lidé, kteří chtějí navštívit své příbuzné, by měli brát na zřetel svůj zdravotní stav a nechodit ve velkých skupinách,“ vysvětlil mluvčí KNL Václav Řičář.

V nemocnici v Jablonci nad Nisou přistoupili k přísnějším podmínkám. „Návštěvy budou povolené od soboty. Přijít za pacientem budou moci maximálně dvě osoby a pouze na 15 minut. Vše samozřejmě za přísných hygienických podmínek, to znamená rouška, desinfekce atd.,“ přiblížila mluvčí nemocnice Petra Hybnerová.

Pro samoplátce se rozšíří pracovní doba odběrového místa v Krajské nemocnici v Liberci i na víkend. Další místa na testování se podle Sobotky v kraji zatím otevírat nebudou.