„Pacienti se však nemusí obávat, že by prozatímní pracoviště nenašli. Vše samozřejmě řádně a zřetelně označíme tak, aby pacienti po budově nebloudili,“ uklidňuje Alexandra Kittnerová.

I přesto jsou někteří Liberečané znepokojeni. „Už teď mám pocit, že je nemocnice jedno velké bludiště a přijdou další změny,“ postěžoval si Deníku Jaroslav Záruba, který i přes své obavy věří, že snazší cestu na chirurgii mu pomohou nalézt informační tabule.

Rekonstrukce čeká i urgentní příjem

Přesný konec provizorního umístění ambulancí ještě nemocnice nezná, ten je totiž odvislý od ukončení právě probíhající druhé etapy kompletní rekonstrukce pavilonu.

„Druhá etapa probíhá v těchto dnech a zahrnuje rekonstrukci bývalé lůžkové jednotky cévní chirurgie JIP ve 2. patře, dále vznik tzv. dospávacího pokoje a vybudování zcela nových personálních i pacientských filtrů u operačních sálů, včetně drobných stavebních úprav samotných sálů,“ upřesnila tisková mluvčí s tím, že se náklady na nynější práce vyšplhají na patnáct milionů korun.

Kromě toho se práce zaměří právě i na zahájení rekonstrukce ambulancí a urgentního příjmu v přízemí objektu chirurgie, kde se finanční náklad odhaduje na 16 milionů korun.

„Rozsáhlé stavební úpravy přinesou nemocnici vznik samostatného traktu a vstupu pro urgentní příjem, a to jak pro pěší, tak ale i sanitní vozy. V této souvislosti proběhnou i venkovní úpravy u objektu, konkrétně se vybuduje přístřešek nad vchodem urgentního příjmu a dojde jak k rozšíření přilehlé komunikace lemující pavilon chirurgických oborů, tak k nezbytnému vyčlenění parkovacích míst pro sanitní vozy,“ popisuje kompletnost rekonstrukce Kittnerová.

Změny pocítí také personál

Jak doplnila, přímo v místě urgentního příjmu vzniknou 3 boxy pro neodkladné záležitosti, které si vyžádají rekonstrukci právě dvou zmiňovaných nejvytíženějších ambulancí liberecké nemocnice, a to traumatologické a chirurgické, včetně úprav odborných poraden a zázemí pro pacienty i personál.

„V této souvislosti je důležité zmínit, že zmíněné ambulance budou přemístěny z přízemí budovy PCHO do 1. patra PCHO, přičemž urologické ambulance, pracoviště CT a SONO budou zachovány. Tyto změny zaznamenají nejen pacienti, ale i personál nemocnice, již 21. září 2009 počínaje 14. hodinou, přičemž příjem k hospitalizacím a chirurgické poradny budou dne 21. září 2009 ordinovat již od ranních hodin v provizorním prostředí v I. patře,“ upozornila tisková mluvčí.

K ukončení prací na interiéru by mělo podle harmonogramu dojít do konce tohoto roku, venkovní úpravy potrvají do jarních měsíců roku 2010.