Zhruba sedm desítek automobilových veteránů se včera sjelo do Liberce 
na tradiční otevírání veteránské motoristické sezóny, prvomájové setkání veteránů. „Letos se v areálu pivovaru Konrád ve Vratislavicích nad Nisou koná tuším už podesáté," podotkl za organizátory Milan Bumba. Podle něj si cestu na sraz našli veteráni všeho druhu. „Od nejstarších, předválečných až po ty nejnovější, vozy Porsche z 80. let. Jsou tu opravdu různé značky. Tatrovky, Aerovky, Škodovky nebo třeba i Trabanty. Prostě všehochuť," poznamenal Bumba.

Muzeum slaví, teď je ale zavřené

Sami organizátoři jsou účastí na prvomájovém srazu příjemně překvapeni. „V současné době probíhá v pivovaru rekonstrukce kotelny, takže jsme ani nedělali velkou propagaci. Ale je vidět, že si lidé na sraz už zvykli a jezdí automaticky," řekl Bumba. Oprava kotelny uzavřela i Automuzeum, které v pivovaru existuje letos desátým rokem. Otevřít se má až 
po skončení prací. „Teprve pak, asi v létě, můžeme začít 
s oslavami výročí," uzavřel 
s úsměvem Bumba.

Auto i příslušník VB budili na srazu pozornost

Středem zájmu byl na srazu veteránů uniformovaný příslušník Veřejné bezpečnosti, postávající u svého vozu Lada 1500 v barvách VB. Tím příslušníkem z dob minulých byl Jan Holešinský 
z Albrechtic v Jizerských horách. „Do Vratislavic jezdím pravidelně a rád. A to, že se lidé o moje auto zajímají, mě samozřejmě těší," říká.

Jak jste k autu Veřejné bezpečnosti přišel?
Vlastně jsme si ho sám udělal. Žigulíka jsem koupil před dvěma lety za pár korun 
od muže, který ho chtěl nechat sešrotovat. Takže jsem ho vlastně zachránil. Pak jsem na něm rok pracoval, abych 
z něj udělal takovouhle repliku vozu Veřejné bezpečnosti. Všechno je udělané podle originálu, stylově. A všechno funguje. Včetně houkačky.

Proč právě tento kabát?
Protože aut, která vypadají jako dřívější vozy Veřejné bezpečnosti je málo, jezdí jich po republice jen pár. Já už mám navíc motorku v barvách VB, takže tohle byl jen další krok.

Vy jste stylový, k vozu máte i uniformu. Ta je původní?
Ano, je, včetně hodnosti. Sehnal jsem ji na internetu.

Má vaše auto ještě nějakou zvláštnost?
Jednu asi ano. Je to vlastně malá filmová hvězda. Hrálo 
v novém českém filmu Příběh kmotra.