Omezení jen mírné, vstupné snížené

Práce na obnově zázemí a zvýšení komfortu pro návštěvníky mělo Severočeské muzeum naplánované už na začátek roku, kdy bylo kvůli předělávání expozic i zavřené. „Kvůli nutnosti opakovat výběrové řízení se ale vše zpozdilo a tak se na toaletách i výtahu začalo pracovat až teď ," poznamenal ředitel muzea Jiří Křížek.

Nicméně pro veřejnost už zůstane muzeum otevřené. „Návštěvníky práce ovlivní jen mírně. Některé stálé expozice jsou sice zavřené, pořád ale nabízíme výstavy ve velkém a malém výstavním sále. A to za snížené vstupné 30 korun pro dospělé a za 10 pro děti, studenty a seniory," říká Křížek. Do muzea láká třeba na výstavu věnovanou první světové válce, historickým toaletám nebo na obnovenou přírodovědnou expozici.

Práce přinášejí překvapení

Přestavba zázemí, která přijde na 9 a půl milionu korun, má kromě nových toalet a výtahu obsluhujícího tři patra, přinést i nový kamerový systém. Než se vše dokončí, čeká na řemeslníky i muzejníky zřejmě ještě pár překvapení. „Zatím jsme v místě, kde jsme měli naprojektované dveře, objevili původní z roku 1806. Dělníci pak našli i prázdnou lahev od rumu a pár peprných vzkazů. Pocházejí z přestavby v 80. letech. Uvidíme, co najdeme dál," směje se Křížek.