Pokud měření prokáže nadlimitní hluk, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) lidem jako správce komunikace vymění okna na vlastní náklady. „V Mníšku naši pracovníci provedli měření a v těchto dnech probíhá na Krajské hygienické stanici jeho vyhodnocení,“ uvedl ředitel liberecké správy Ředitelství silnic a dálnic ČR Josef Jeníček. „Více budeme vědět po prázdninách,“ doplnil.

Jedno měření hluku od projíždějících aut tady proběhlo již v loňském roce. „Před rokem měření skutečně prokázalo překročení norem,“ informoval starosta Mníšku Roman Slezák s tím, že je podle něj výměna oken u několika domů podél hlavního tahu reálná.

„Myslím si, že Ředitelství silnic a dálnic asi vymění jen okna zasahující do silnice, která propouštějí nejvíce hluku, a zbytek nechá na místních,“ dodal Roman Slezák. Podle něj se s největší pravděpodobností bude jednat o základní typ oken, a pokud budou lidé chtít nějaká speciální, budou si muset připlatit.

Liberecká správa Ředitelství silnic a dálnic řeší v závislosti na svých finančních možnostech nadměrný hluk od svých komunikací na území celého Libereckého kraje. V loňském roce například nechala ze jedenáct milionů korun vybudovat protihlukovou clonu v libereckých Pavlovicích.

Největší investicí ŘSD v oblasti řešení nadměrného hluku je s rozpočtem 21,7 milionů korun letošní hromadná výměna oken ve více než padesáti objektech podél mezinárodní silnice I/10 v Desné na Jablonecku.