Podařilo se vám už letos setkat se s Bílou paní? Pokud máte v této oblasti stále malý restík, mám pro vás doporučení. Zajeďte si prohlédnout jednu z dominantních památek Českolipska – vodní hrad Lipý.

„Bílá paní se tady opravdu zjevuje. Je to dobrý duch hradu obdařený léčivou silou,“ potvrdil zdejší kastelán Petr Nárovec. Podle něj Bílá paní vyléčila dokonce v 19. století dceru zdejšího zvonaře od tehdy smrtící tuberkulózy, či jak se nemoci lidově přezdívalo – souchotin.

„Máme tady ale i drsnější duchy, třeba pana Zikmunda Děčínského z Vartemberka. Toho ale musíme trochu uplácet jídlem a hlavně pivem,“ směje se současný hradní pán a dodává, že dalším zdejším strašidlem je nešťastný písař, kterého nespokojený žadatel umlátil palcátem.

Hrad Lipý byl vystavěn ve 13. století na meandru řeky Ploučnice. Proto patří do kategorie hradů vodních. „Voda tu neměla pouze funkci obranného valu, vodního příkopu. Bylo jí poměrně dost, a tak zároveň sloužila jako rybník i zdroj energie. Popoháněla různé mechanismy, například nedaleko stojící mlýn,“ vysvětlil kastelán. Průmyslovou funkci zastával českolipský hrad i o několik století později, kdy ho stihl osud mnoha památek, prodaných v 19. století bohatým průmyslníkům.

Hrad sloužil i jako cukrovar

„Koupila jej bohatá židovská rodina Alteschulů, která tu vybudovala rafinerii cukru. Byl to běžný osud některých památek uvnitř měst. Byly přestavěny například na pivovary či jiné průmyslové objekty. Podobné případy najdete například v Litoměřicích, v Úštěku…,“ vysvětlil kastelán.

Hrad Lipý však zároveň sloužil v romantickém 19. století i jako zvonařství a dokonce divadlo. Po 2. světové válce byl ale odstřelen hradní palác, který připomínal, že v 16. století hrad prošel důkladnou přestavbou v renesančním duchu. „Rod Ronovců se poněkud rozrostl, a tak bylo potřeba zvětšit prostory. Navíc byl pojat jako reprezentativní sídlo,“ popsal kastelán osudy vodního hradu. Devastace památky skončila rokem 1991, kdy byly zbytky rekonstruovány a od roku 2003 je hrad otevřen lidem.

Traband, perník a mastičkáři

Pořádají se tu mnohé koncerty, vystoupil tu Spirituál kvintet, Psí vojáci, Jablkoň a řada dalších skvělých kapel. V dohledné době tu má podle ředitele Kulturního domu Crystal vystoupit například kapela Traband. Velké oblibě veřejnosti se těší již tradiční akce na hradě, jako jsou Pašijové hry nebo Slavnost ku poctě patronů města, sv. Petra a Pavla.

„Dnes tu máme připravené hry pro děti. Dozvědí se něco o historii hradu, prohlédnout si mohou práci středověkých mastičkářů nebo upéct perníčky ve staré peci,“ zve kastelán vodního hradu Lipý v České Lípě.

Program potrvá od 9.00 do 18.30 hodin. Jinak je památka přístupná do konce září denně, kromě úterka, od 9.00 do 18.00 hodin. V 10.30 , ve 14.00 a v 16.00 se konají prohlídky s průvodcem.

Kouzlo a romantika nad jezerem

Vydáte–li se na podzimních toulkách čarokrásnými zákoutími, jejichž kouzlu podlehl i největší romantický básník české literatury – Karel Hynek Mácha, jistě zamíříte do okolí Doks, k Hamru na Jezeře. Obci vévodí přírodní a kulturní památka Děvín (Burg Dewin). Je už jen torzem slavného opevnění, strážního hradu, který tu ve 13. století vybudovali Přemyslovci. Vystavěn byl na pískovcové kupě, 435 m nad mořem. Do vlastního hradu, chráněného baštami, se vcházelo třetí bránou.

Dnes jsou zachovány už jen zarostlé zbytky zdiva, sklepa a studen. Při průzkumech, na nichž se podílelo i Severočeské muzeum, byla nalezena podzemí štola, kde se těžila železná ruda pro zdejší pece, v současnosti je významným zimovištěm netopýrů. Vrch Děvín, Hamerský Špičák a kopec Schachtstein (372 m) tvoří přírodní památku na pískovcových skalách. Chráněnou rezervací je i vrcholový bukový les s pozůstatky těžby limonitu z 18. století na Hamerském Špičáku.

Inspirace pro Karolínu Světlou

O zdejší velmi hluboké hradní studni se rozepsal Bohuslav Balbín, popis včetně zmínek o pověstech zanechal historik August Sedláček. Jednu z pověstí včlenila do své povídky Lamač a jeho dítě Karolína Světlá. Pojednává o rytíři z hradu Děvína, jehož zlověstný přízrak vyděsil chalupníka z nedaleké obce Osečná.