„V přepočtu na 100 000 obyvatel postihlo infekční onemocnění 1519 nemocných. V počtu onemocnění však nejsou zahrnuty akutní respirační infekce, u kterých je sběr epidemiologických dat prováděn odlišným způsobem,“ vysvětlila Zuzana Balašová, tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Libereckého kraje. Zároveň dodala, že v loňském roce evidovali na šest desítek diagnóz nákaz.

Nejpočetnější zastoupení měly nákazy, které se šíří vzduchem, a to 54 procent. Z toho pak téměř osmdesát procent představovaly plané neštovice.

„Alimentární nákazy, tedy infekce vstupující do organismu trávicím ústrojím - se na celkovém objemu infekčních onemocnění v roce 2009 podílely 19 procenty, z nichž šestašedesát procent představovaly salmonelózy a kampylobakteriózy,“ pokračuje tisková mluvčí. Infekce s jinou cestou přenosu nákazy se na celkovém počtu hlášených infekčních nemocí podílely necelou třetinou. Největší podíl představoval pásový opar.

„Příznivá zůstává situace u nemoci špinavých rukou bacilární úplavice. Žloutenky typu A se objevilo 39 případů, předloni pak o sedm méně než vloni.