"Mezi nejvýraznější z nich patří kumulace připomínek Emericha Berty ve Stráži nad Nisou, výrazné pomníky v Chrastavě nebo Dlouhém Mostě či památky u Václavic, v Hodkovicích nad Mohelkou, na sychrovském zámku, v Turnově nebo vojenský hřbitov ve Svijanech," vyjmenoval ředitel.

Pro Liberec měla tehdy válka neblahé následky. "Pruská armáda město vyrabovala," připomněl Křížek. Tehdy německý Reichenberg se ale dokázal rychle vzpamatovat a ke konci 20. století zažilo město svůj největší rozmach. Podle Křížka je ale pozoruhodné, jak se během několika generací změnilo smýšlení libereckých Němců. Zatímco v roce 1866 bojovali proti Prusům, jejich pravnuci se za druhé světové války postavili na stranu Německa.

Zřejmě nejzajímavější částí výstavy, která začne ve čtvrtek 4. dubna, budou sběratelsky ceněné dobové uniformy. "Budou tam i každodenní věci, které tehdy používali vojáci," uvedl ředitel. Na jedné dobové fotografii je dokonce zachycena pruská lokomotiva stojící na libereckém nádraží.

Ve spolupráci s Komitétem pro udržování památek z války roku 1866 budou na výstavě také naučné panely o válce, která výrazně ovlivnila další vývoj střední Evropy druhé poloviny 19. století. Výstava se koná ke 145. výročí od zbudování libereckého pomníku padlým vojákům z roku 1866. Přístupná bude do 9. června.