Na výstavě nazvané Pravěký a současný šperk bude od čtvrtečního podvečera asi tisíc exponátů. Řekla to jedna z kurátorek výstavy Kateřina Nora Nováková.

„Je zajímavé, jak některé principy, například zapínaní šperků nebo způsob nošení, jsou vžité a i dnešní autoři je vytváří automaticky," uvedla Nováková.

Na výstavě bude vedle sebe položený starý a nový klenot, které spojuje způsob nošení, použitý materiál, tvar nebo myšlenka. „U některých šperků laik ani nepozná, že je nový. Nebo naopak, několik starých je tak úžasně technicky vytvořeno, že jsou srovnatelné s dnešními," řekla Nováková. Z vystavených děl bude podle ní také patrné, že současní autoři šperků se při jejich výrobě někdy cíleně inspirují v minulosti.

Podobné srovnávací výstavy podle Novákové nejsou často nejen v Česku, ale ani ve světě. V zahraničí je podle kurátorky obvyklé, že ke zvolenému tématu, třeba baroknímu období, současní umělci šperky i několik let vytvářejí.

V Liberci zvolili odlišný způsob. Z archeologických sbírek v severních Čechách si zapůjčili několik stovek kusů a k nim vybírali už hotové šperky vytvořené renomovanými umělci i studenty uměleckoprůmyslových škol nebo zapůjčovali ze sbírek muzeí.

Výstava Pravěký a současný šperkKde: Severočeské muzeum v Liberci. Kdy: od 29. března do 26. května. Vernisáž: čtvrtek 28. března v 17 hodin. Severočeské muzeum ve spolupráci s Oblastním muzeem v Lounech, Regionálním muzeem v Teplicích, Regionálním muzeem a galerií v Jičíně, Muzeem Mladoboleslavska a Regionálním muzeem K. A. Polánka v Žatci připravilo pro návštěvníky vysoce reprezentativní přehlídku těch nejkrásnějších pravěkých šperků ze severní části Čech. K vidění budou také šperky současných autorů, které s těmi pravěkými mají mnohé společné.

Nováková obdobnou výstavu pomáhala připravit loni na jaře v Teplicích. „Myšlenka je stejná, naše exponáty jsou jiné," dodala. V Liberci bude výstava Pravěký a současný šperk do 26. května. Jiné klenoty na toto téma poté vystaví i muzeum v Žatci.