K vidění jsou tu například sekačky vytvořené ze zlomených hokejek, rakev kradoucí peníze, rychlovarná konvice z kelímku nebo počítačová myš z krabičky od mýdla. Do muzea se výstava spojená s kutily vrací po pěti letech. „Češi jsou vynalézaví. Když kutil potřeboval přístroj, vyrobil ho z toho, co bylo k dispozici. Větší věci tu jsou tedy z kategorie „znouzectnost," řekl kurátor výstavy „Vivat kutil, aneb co svět neviděl" Zdeněk Hrabák.

Na výstavě je třeba naklepávač kos, stroj na výrobu pletiva, motorová koloběžka, sáňky s volantem nebo předchůdce dnes oblíbených městských skútrů. „Kola má z vysokozdvižného vozíku a sedlo z bicyklu z Ukrajiny," usmívá se Hrabák.

Na výstavě jsou i ručně vyrobené elektrické kytary, elektrofonické varhany či reprosoustava z dřevěných pivních sudů (na snímku).

„Údajně velmi dobře hrála," řekl kurátor. Nechybějí ani kuriozity, třeba lampička vyrobená z květináče, joystick pro hraní počítačových her vyrobený z kelímku od jogurtu nebo přístroj na živou a mrtvou vodu.

„Působením elektrického proudu se voda rozloží na dvě části, žlutozelená se používá jako dezinfekce a mléčně bílá se normálně pije, pomáhá prý třeba na trávící problémy," popsal Hrabák.

Pro pobavení sloužilo zařízení na kradení mincí. „Prodávalo se jako hračka na poutích, vyjíždí z toho taková ručička," uvedl kurátor. Na výstavě má hračka morbidní podobu, vypadá totiž jako rakev. Exponáty budou v muzeu pouze vystaveny.

„Neodvážil bych se je pustit, mohlo by to být i nebezpečné. Možná ale na Vánoce pustíme betlém, který je na gramofonové desce," dodal. Výstava kutilů bude v Severočeském muzeu k vidění až do poloviny února.