Jen na Českolipsku si letních radovánek užívá 5 057 táborníků v 31 zařízeních, je to nejvíce v Libereckém kraji. „Jedná se o tradiční atraktivní lokality, v regionu Českolipska jsou to zejména Sloup v Čechách, Dolní Světlá, Stvolínky, Svor, Mařenice, Hamr na Jezeře, Holany nebo Dubá," vyjmenovala mluvčí krajské hygieny Zuzana Balášová.

Dalších 1 660 dětí ve 24 táborových zařízení se rekreuje na Semilsku, dvacítku táborů s 1 599 dětmi hygiena eviduje na Jablonecku, nejméně dětí pak zamířilo na tábory do okolí krajského města na Liberecko.

Kontroly začnou už tento týden

„Dále bylo ohlášeno 21 jiných podobných akcí, které by měly proběhnout ve 27 bězích. Předpokládaný počet dětí je 605," doplnila Balášová.

S kontrolami podle ní pracovníci krajské hygieny začnou už od tohoto týdne. Doposud provedli krajští hygienici dvě kontroly na Jablonecku. Kromě kontrol dodržování běžných povinností ze strany organizátorů táborů, se hygiena aktivně zaměří na vyhledávání táborů, které nesplnily, nebo nepodléhají ohlašovací povinnosti. Právě ty se totiž v loňském roce ukázaly jako nejproblematičtější a jejich provozovatelům byly uloženy nemalé sankce. Hygiena na ně přišla náhodou, ale i na základě podnětu, kdy se ozvali nespokojení rodiče nebo zasahující zdravotnický personál.