Jde většinou o starší pacienty se závažným chronickým onemocněním, řekla dnes ČTK vedoucí protiepidemiologického oddělení Krajské hygienické stanice v Liberci Jana Prattingerová. Celostátní průměr je ještě vyšší, v zemi připadá na 100.000 obyvatel aktuálně 1854 nemocných.

Na nemocnosti se podle Prattingerové významně podílí chřipka, v kraji bylo zatím potvrzeno 97 případů, z toho 96 typu A. V 15 případech byl průběh onemocnění závažný a vyžadoval intenzivní péči. Kromě chřipky jsou podle hygieniků onemocnění v těžkých případech jak u dětí, tak u dospělých způsobena RS viry, které vyvolávají zejména záněty průdušek a zápaly plic. Počet nemocných už podle Prattingerové překročil hranici epidemie, v minulosti ale bylo v Libereckém kraji nemocných i podstatně víc.

"Situace není kritická, prostě je zima, je chřipkové období a nemocných je hodně," poznamenala epidemioložka. Připustila, že je hodně potvrzených případů výskytu pravé chřipky. "Neumím ale říct, jestli je případů opravdu víc než v jiných letech, nebo se víc než v jiných letech vyšetřuje, protože je dostupnější diagnostika, kterou má každá druhá nemocnice," dodala. V příštím týdnu lze podle ní s ohledem na dovolené a jarní prázdniny očekávat pokles počtu nemocných v ordinacích lékařů.

Nejhorší chřipková sezona za několik posledních let byla v Libereckém kraji před dvěma lety, kdy v souvislosti s akutními respiračními chorobami zemřelo osm lidí. Chřipka byla tehdy zjištěna u 188 lidí, závažný průběh měla u 24 z nich. Epidemický práh 1600 až 1700 případů akutních respiračních chorob na 100.000 obyvatel byl před dvěma lety v kraji překročen šest týdnů, od konce ledna do začátku března. Nejvíce nemocných bylo v kraji na konci února - 2223 případů na 100.000 obyvatel.