Starostové volby vyhráli s výrazným náskokem a v krajském zastupitelstvu získali 18 mandátů ze 45. ANO obsadí devět křesel, ČSSD a ODS po čtyřech. Čtyřkoalice by tak měla 35 mandátů. Přestože se nabízí spolupráce starostů jen s druhým ANO, Půta není jen dvoučlenné koalici nakloněn. I když by měla pohodlnou většinu 27 hlasů. "I na základě zkušeností z minulého volebního období chceme vytvořit širokou koalici, která nebude vydíratelná jedním, dvěma nebo třemi hlasy, rádi bychom, aby nebyla jen dvoučlenná," řekl hejtman. Pokud se nepodaří dohodnout čtyřkoalici, je podle něj pro starosty přijatelná i trojkoalice s ANO doplněná o ČSSD nebo ODS. Měla by výraznou většinu 31 hlasů a stále by zajišťovala stabilitu.

Hejtman Martin Půta (STAN) získal v Libereckém kraji v krajských volbách nejvíce preferenčních hlasů, a to 8143. Půtův spolustraník a starosta Chrastavy Michael Canov - 5705 hlasů. Přízeň voličů do zastupitelstva vynesla končícího senátora za ODS Přemysla Sobotku, náměstka libereckého primátora Jana Korytáře (Změna pro Liberecký kraj) nebo starostu Turnova Tomáše Hockeho.

Teoretickou možností je také koalice starostů jen s ČSSD a ODS bez hnutí ANO. V zastupitelstvu by měla 26 mandátů. Pro Půtu ale taková koalice bez druhé nejsilnější strany není přijatelná. "Já si úplně neumím představit, že bychom ignorovali vzkaz od voličů, kteří chtějí do politiky také nové tváře z ANO a přiznejme, že i starostové jsou v politice někteří už docela dlouho a nové tváře nejsme," řekl Půta. Širší koalice je navíc podle hejtmana stabilnější a je větší šance, že vydrží čtyři roky i v případě, že uvnitř některé ze stran nastane rozkol.

Bude ale záležet na ochotě jednotlivých stran v koalici se starosty spolupracovat. Jitka Volfová, která je lídrem ANO, dnes ČTK potvrdila ochotu spolupracovat se starosty i ODS. "Ani spolupráci se sociální demokracií nevylučujeme, ale tam to bude ještě o dalších jednáních," řekla po jednání Volfová.

ČSSD je podle lídra Pavla Svobody připravena spolupracovat jak s ODS, tak s ANO. "Nejsou pro nás neznámým partnerem, spolupracujeme na vládní úrovni," připomněl. Klíčové podle něj ale bude, co se podaří prosadit z volebního programu. "Pro nás je klíčová oblast zdravotnictví a sociálních věcí, tam nechceme slevit," řekl ČTK Svoboda.
Ani ODS se spolupráci s ANO či ČSSD v koalici nebrání. "Jsme připraveni jednat o koalici se všemi mimo komunistů a Změny pro Liberecký kraj," řekl lídr kandidátky Dan Ramzer. S ČSSD strana spolupracuje na radnicích v Jablonci, Frýdlantu a České Lípě, v minulosti strany spolupracovaly i na krajské úrovni.

V Libereckém kraji se do zastupitelstva dostalo sedm stran. Starostové vyhráli, když jim hlas dalo 32,35 procenta voličů. Druhé skončilo ANO, třetí jsou komunisté, kteří mají stejně jako ČSSD a ODS čtyři mandáty, stejný počet zastupitelů získala i Změna pro Liberecký kraj. V zastupitelstvu budou také dva zástupci Koalice SPD a SPO. Volby provázel malý zájem, k urnám přišlo v kraji 35,91 procenta voličů.