Objevily se hlasy, že za pomalým poklesem Ploučnice je odpouštění Novozámeckého rybníka, které povodeň v oblasti zhoršuje. Podle vodohospodářů z Povodí Ohře to ale není pravda. ČTK to řekl Václav Klečka z vodohospodářského dispečinku, který je naopak přesvědčen o tom, že dopady záplav pomohl rybník zmírnit.

Novozámecký rybník není ve správě Povodí Ohře, jeho nájemcem je Rybářství Doksy. Podle Libora Pitra z rybářství museli odtok z rybníka od pondělí postupně zvyšovat s tím, jak vody přibývalo. Jinak by hráz nevydržela. V úterý ráno z rybníka odpouštěli 27 metrů krychlových za sekundu, v tu dobu ale do nádrže přitékal téměř dvojnásobek vody – 50 metrů za sekundu.

Do Robečského potoka a dál do Ploučnice se tak dostávalo podstatně méně vody, než kdyby tam rybník nebyl. O tom, kolik vody dokázal rybník zadržet, svědčí i jeho rozloha. Zatímco běžně má v tuto dobu 60 hektarů, v současné době je jeho rozloha desetinásobná.

Příčinou záplav jsou podle vodohospodářů intenzivní srážky. Podle Martina Nováka z ústecké pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu napršelo v Libereckém kraji za poslední čtyři dny od 100 do 150 milimetrů srážek. „Je to víc než běžně naprší za celé září,“ řekl dnes ČTK Novák. Takové množství vody nedokážou povodí pojmout, navíc jsou stále ještě dost nasycená po srpnových povodních. „Letošní rok je co do srážek vysoce nadprůměrný, do konce září napršelo na většině míst víc než běžně za celý rok, většina srážek spadla od poloviny července do konce září,“ dodal.

V Libereckém kraji se už život v postižených obcích vrací pomalu do normálu. Lidé jsou ale unavení. Někteří z nich ztrácejí sílu s vodou bojovat. „Tři týdny jsme vysoušeli dům, dvě noci jsme konečně spali v nové posteli jako lidi, a pak přišla znova voda a my jsme tam, kde jsme byli,“ povzdechla si žena z jedné z vyplavených domácností v Pertolticích na Českolipsku. Boj s vodou přitom vyčerpal nejen její síly ale i rodinný rozpočet. „Měli jsme v domě čtyři vysoušeče, týdně nás jejich provoz stál přes 12.000 korun, ty peníze jsme vyhodili oknem,“ povzdechla si.

Situace se postupně uklidňuje v celém kraji, i když hasiči mají stále plné ruce práce. Jen za poslední dva dny vyjížděli v souvislosti s vodou zhruba stokrát a jejich práce stále nekončí. Na řadě míst už odčerpávají laguny, které samy nemohou odtéct a čekají až voda opadne natolik, aby bylo možné odčerpat vodu i ze zaplavených sklepů. „Zatím to na řadě míst nemá smysl, protože by se voda vracela zpět,“ vysvětlil velitel hasičů ve Višňové na Liberecku Lubomír Erban. Na pokles vody čekají také v některých částech Hrádku nad Nisou, České Lípy i v Pertolticích.

S ústupem vody jsou opět průjezdné všechny silnice. Omezení stále trvá na hlavní silnici I/10 z Turnova, kterou částečně blokuje sesuv půdy. „Jde o zhruba dvacetimetrový úsek silnice, kde se sesula část silnice, do zimy ho chceme opravit,“ řekl dnes ČTK Jan Stach z libereckého ředitelství silnic a dálnic. Voda také poškodila jeden z mostů v Pertolticích, všechny provizorní mosty postavené po srpnových povodních ale vydržely. „Poškozeny ale byly některé provizorně opravené silnice a také nasypané břehy řek vzala v některých místech voda,“ dodal náměstek libereckého hejtmana pro dopravu Martin Sepp.