Od 23. do 29. září se tam uskuteční festival Živá paměť, a promítat by se pak mělo pravidelně každý čtvrtek až do začátku listopadu. Přes zimu zůstane kino uzavřené, nelze ho totiž zatím vytopit, a na jaře by měla začít rekonstrukce, řekl ČTK architekt Jiří Žid ze sdružení Zachraňte kino Varšava.
Kino Varšava je nejstarším stálým libereckým biografem, otevřen byl v roce 1908. Protože ale původní přízemní objekt kapacitně nevyhovoval, byl v letech 1922 a 1923 rozšířen. Tehdy získal současnou podobu ve stylu art deco. Krátce po oslavě stých narozenin bylo kino uzavřeno. Radnice, které patří, sice slibovala rekonstrukci, kvůli nedostatku peněz se ale neuskutečnila. V Liberci navíc v posledních letech vznikla hned dvě multikina, což znamenalo konec všech jednosálových kin ve městě.
Sdružení Zachraňme kino Varšava však chce biograf v samém srdci stotisícového města znovu vzkřísit. Budovu jen pár kroků od radnice chtějí jeho členové proměnit v multifunkční kulturní centrum, kde se nebudou jen promítat filmy, ale měly by se v něm konat i koncerty a další akce. "Už v říjnu tam plánujeme vedle promítání i první přednášky," řekl Žid. Součástí plánů je i muzeum libereckého rodáka Vlasty Buriana. Rekonstrukce kina přijde na 20 milionů korun, z toho 17 milionů má sdružení přislíbeno z EU. "1,8 milionu korun slíbila liberecká radnice z prodeje restaurace Maškovka, zbytek přidá kraj," dodal architekt.
Projekt rekonstrukce se teprve připravuje, aby bylo možné kino alespoň provizorně otevřít, muselo občanské sdružení zorganizovat náročnou úklidovou akci. "Vyvezli jsme tuny odpadu, vybudovali bar, odkryli jsme okna, která vedou do větracích průduchů, což výrazně zlepšilo klima v kině," uvedl Žid. Dobrovolníci museli očistit stěny, které byly doslova porostlé houbou, odstranili také první tři řady sedadel. "Stejně z nich bylo špatně vidět a nám vznikl prostor pro malé divadlo nebo větší koncerty," dodal architekt. Zásadních úprav se objekt dočká až v příštím roce v rámci chystané rekonstrukce.