Informoval o tom řekl mluvčí zoo Ivan Langr. Skon Elsy se dal podle mluvčího očekávat. "Šestnáct let je na velkou kočku věk velmi úctyhodný, takže odchod nebyl nijak velkým překvapením," konstatoval.

Elsa se neslavně proslavila na konci roku 2009, kdy si spolu se lvím samcem Sultánem při vypouštění šelem z ubikací sami otevřeli bezpečnostní spouštěcí dvířka a pronikli do venkovní expozice. Tam pak zabili bílou tygřici. Sultán i Elsa pocházejí z dánského zoo Givskud, odkud do Liberce dorazili v roce 2001. Potomky neměli. "Byli kříženci, takže jejich množení nebylo žádoucí," připomněl mluvčí.

S ohledem na stáří Sultána, jemuž je 19 let, musí podle Langra zoo už nyní přemýšlet nad dalším využitím pavilonu šelem. "Postupně se krystalizují asi dvě varianty - ponechat skladbu zvířat zhruba ve stejném složení jako dosud, nebo vsadit kromě bílých tygrů na menší kočky, a pavilon tedy v tomto směru zpestřit," uvedl mluvčí. Už nyní podle něj tráví ve vnitřních ubikacích zimní období krásný levhart obláčkový a kdysi to byl například i černý levhart.

V pavilonu šelem žijí také bílí tygři, kteří patří mezi návštěvnické taháky zahrady. V tomto týdnu Liberec opustila dvě dospívající tygřata narozená před rokem a půl. Jejich novým domovem se stala Ukrajina. Pokud by v Liberci zůstali, nemohla by se zahrada kvůli nedostatku prostor pokusit o další odchov bílých tygrů. Nová mláďata by se mohla v Liberci narodit už letos v létě.