„Šestnáctiletá žirafa uhynula následkem rapidního zhoršení zdravotního stavu, který vedl k úplnému a nezvratnému kolapsu. Na výsledky pitvy stále čekáme a zároveň usilovně jednáme o získání nové samice do stáda,“ informovala Zoo Liberec na svém facebooku. V expozici tak pro tuto chvíli zůstal jen chovný samec Isiolo a desetiměsíční samička Taita.

K nízkému stavu žirafího stáda zahrada cíleně směřovala kvůli plánované velké rekonstrukci pavilonu a rozšíření výběhu. Před zahájením prací budou muset zvířata odjet do jiných zoologických zahrad, což je logisticky velmi náročná operace. „Sehnat dlouhodobější umístění pro žirafy v době, kdy takřka každý chovatel bojuje s nedostatkem místa pro vlastní odchovance, není vůbec jednoduché. Přesto, na základě dobré spolupráce mezi partnerskými zahradami, byla taková možnost reálně využitelná,“ uvedl zoolog Luboš Melichar.

Plánovaný projekt modernizace pavilonu se ale zdržel a historicky silný liberecký chov žiraf Rothschildových se tak dostal do situace, ve které byl naposledy ve svých úplných začátcích v roce 1985. I tehdy měli návštěvníci možnost pozorovat pouze dva jedince tohoto ohroženého taxonu.

Orlosup bradatý.
Mláďat orlosupa bradatého z Ostravy a Rakouska se ujali liberečtí pěstouni

„Poslední dny velmi intenzivně pracujeme na stabilizaci stavu, kterou by měl přinést rychlý dovoz alespoň jedné dospělé samice tak, aby dospělý samec nevyvíjel zbytečný tlak na papírově ještě neodstavenou mladou samičku. Ta se ve svém věku bez matky obejde a, pokud nenastanou další komplikace, měla by být odchována. Takto nastavené sociální prostředí ale jejímu vývoji úplně nesvědčí a je potřeba pokusit se o změnu,“ dodal zoolog.

Další nepříjemností jsou podle Melichara občasné výpady hřebce zebry bezhřívé, který na novou situaci okamžitě zareagoval změnou chování a začal být agresivnější. Chovatelé proto od sebe oba druhy oddělili a prozatím je pouští do dosud společného výběhu samostatně.