Za přečin podílnictví může být potrestán až čtyřmi lety vězení. Stíhán bude na svobodě. Informovala o tom mluvčí policie Ivana Baláková. Výběr podle ní souvisí se skupinou podvodníků, která založila fiktivní internetové stránky České pošty. Prostřednictvím zavirovaných emailových zpráv získává citlivé údaje k internetovému bankovnictví firem.

 "Vytipovaným firmám rozesílají podvodné e-maily, které mají vyvolat zdání, že je svým zákazníkům odeslala skutečná Česká pošta. Informují je v nich o tom, že je jim Českou poštou dopravovaná zásilka, kterou jsou povinni vyzvednout v termínu s tím, že pokud lhůtu nedodrží, budou sankciováni," uvedla Baláková.

E-mail obsahuje i odkaz, který má příjemcům umožnit sledování zásilky. Právě kliknutím na něj se do počítače firmy nainstaluje vir. "Ten má schopnost monitorovat aktivitu klávesnice, včetně vkládání znaků na ni, čímž umožňuje přečtení jakéhokoliv textu psaného na počítači, nevyjímaje přístupových informací k internetovému bankovnictví. Jakmile se k nim pachatelé dostanou, provedou převod finančních prostředků firmy na své účty," uvedla mluvčí. Závadný e-mail lze podle ní rozpoznat podle adresy odesílatele - cpost@ceskaposta.net. Česká pošta tuto doménu neužívá.

Skupinou podvodníků se zabývají českolipští kriminalisté od konce září, kdy se gang pokusil vyvést z bankovního účtu firmy z Českolipska 2,8 milionu korun. Díky blokaci účtů, na které byla suma po dílčích částkách převedena, se ale podařilo všechny peníze zajistit. Zároveň policisté zadrželi 38letého muže z Lotyšska, který měl z účtu jedné pražské banky vybrat několikasettisícovou částku. Zadržen byl přímo u přepážky krátce před převzetím peněz a poté obviněn z přečinu podílnictví.

Podle policistů jde o takzvaného bílého koně, do této kategorie patří i nyní zadržený Polák. Skupina měla v jeho případě opět naplánováno vícero výběrů, celkem z účtu pražské firmy přesunula do jiných bank 3,2 milionu korun. Díky zásahu policie se ale podařilo část peněz zajistit. "Přesnou částku ještě nevíme," řekla Baláková. Skupina si totiž nechala vybírat peníze i v zahraničí a všechny banky nedokázaly na blokační pokyn českolipských kriminalistů dostatečně rychle zareagovat.

Trojici cizinců podezřelou z toho, že se podílela na podvodném odčerpání téměř dvou milionů korun z účtu jedné firmy na Plzeňsku pomocí "phishingového podvodu", dopadli minulý týden i kriminalisté z Plzeňska.

Policisté doporučují, aby si firmy pečlivě kontrolovaly došlou poštu. Skupina, která získává díky počítačovým virům citlivé údaje k internetovému bankovnictví firem, působí podle Balákové po ce