Infopoint vznikl na základě mezinárodního projektu ve spolupráci Libereckého kraje, Dolnoslezského vojvodství, Královéhradeckého kraje a polského subjektu Nadace Ukrajina.

Vedoucím partnerem projektu je Dolnoslezské vojvodství. „Prodiskutovali jsme s Poláky témata spojená s uprchlickou krizí a zacílili jsme projekt zejména právě na vytvoření Infopointu Ukrajina. Pokud totiž nebude ze strany státu podpora udržet centrum pomoci Ukrajině na jednom místě, můžeme díky infopointu nadále v poradenství uprchlíkům pokračovat a udržet kontaktní místo, kde i nadále obdrží potřebné informace,“ řekl hejtman Martin Půta.

„Projekt byl doporučen k financování z programu INTERREG V-A Česká republika – Polsko 2014-2020. Hlavní náplní projektu je předávání informací mezi českými a polskými partnery,“ doplnil Jiří Ulvr, krajský radní pro resort regionálního rozvoje.

Děti ve školce. Ilustrační snímek
Ve Frýdlantu otevřou novou třídu pro předškoláky. Reagují na nedostatek míst

„Díky mezinárodní spolupráci bude poskytovaná pomoc ještě kvalitnější a účinnější. Udržet toto kontaktní místo v provozu je potřebné nejen z důvodu možného přílivu dalších uprchlíků. Zaznamenali jsme také, že se ti, kteří tu již nějaký čas jsou, vracejí, protože musí řešit další otázky spojené se životem v Česku,“ dodal Petr Tulpa, náměstek pro resort sociálních věcí.

Mimoto se v rámci mezinárodního projektu konají ještě další akce, které napomáhají integraci Ukrajinců. Po celý příští rok se vždy jednou měsíčně bude v Krajské vědecké knihovně v Liberci konat Klub pro ukrajinské děti a jejich doprovod. Do knihovny se nakoupily knihy v ukrajinštině a dvakrát měsíčně se uskuteční Čtenářský klub. Na léto 2023 se chystá též mezinárodní česko-polsko-ukrajinský dětský tábor.