„Přihlásilo se nám třiatřicet dětí, z toho však musíme téměř dvacítku odmítnout. Naše kapacita volných míst pro příští rok je maximálně čtrnáct,“ vysvětlila Eva Čurdová, ředitelka MŠ Jizerka na Husově ulici.

Podobnou situaci hlásí i další školky. V Matoušově ulici mohou přijmout 15 dětí, k zápisu jich dorazilo sedmadvacet. „My můžeme vzít maximálně dvaatřicet dětí, a i u nás zůstalo po zápisu daleko více přihlášek, hodně přes čtyřicet. Kromě toho pak dennodenně přijdou nejméně dvě maminky, které zápis prošvihly, že by k nám dítě chtěly dát. Bohužel je musíme odmítat,“ popsala situaci ve školce Pramínek v Březinově ulici ředitelka Hana Kubínová.

Zatím jedinou školkou, která nemusí odmítat zájemce, je Kytička v Burianově ulici v liberecké Rochlici. „Kupodivu nám počty vyšly akorát. Přihlásilo se nám šestapadesát dětí a to je přesně číslo, kolik jich můžeme přijmout,“ uvedla ředitelka školky Hana Teplíková.

V MŠ Beruška v ulici Na Pískovně (u liberecké hokejky) sice zápis ještě neproběhl, přesto je o ni již nyní zřetelný zájem. „Měli jsme den otevřených dveří, při kterém jsme nabízeli předběžnou evidenci. Využilo jí dvaadevadesát maminek, vzít můžeme zhruba polovinu. Přesná čísla uvidíme po zápisu, který se koná 27. března,“ sdělila ředitelka školky Ladislava Sehnoutková.

Tato čísla však zdaleka nemusí znamenat, že se pro děti místa ve školkách nenajdou. Maminky totiž ve snaze uzmout místo například v centru Liberce neváhají podat přihlášku hned do několika školek najednou. Takové jejich počínání pak čísla zkreslují. „Mám strach, že na mě zbude místo někde na kraji města. Tak obíhám se svou tříletou dcerkou všechny zápisy v centru,“ vysvětlila maminka, která si však nepřála uvést své jméno.

A takových maminek je ve městě pod Ještědem spousta. Většinou stojí o místa v centru, protože zde pracují a je pro ně časově výhodnější odvádět a vyzvedávat děti při cestě do a ze zaměstnání. Přijímací kritéria, která si stanovují v souladu se zákony ředitelky školek, jsou všude vesměs stejná.

Prioritně dostávají přednost děti rok před nástupem do základních škol. Dále je to pak místo bydliště, sourozenec v téže mateřské škole, děti spíše ve věku čtyř než tří let a o přijetí může rovněž rozhodnout fakt, zda již maminka pracuje. „Když jsem nastupovala na mateřskou, byla její délka čtyři roky. Jenže pak přišla změna zákona a abych nemusela pobírat jen 3 800 korun rodičovského příspěvku, zkrátila jsem si ji na tři roky. A teď jsou holčičce tři roky a já nevím, jestli mi ji vezmou do školky,“ svěřila se Deníku s obavami maminka, která bombarduje školky přihláškami.

Jak vypadá celkově situace s místy v MŠ v Liberci, jsme se zeptali Pavla Kalouse, šéfa odboru školství libereckého magistrátu. „V současné době disponuje 29 mateřských škol zřizovaných Statutárním městem Liberec kapacitou 2650 míst. Ve městě jsou však ještě další zařízení. Například soukromá jazyková mateřská škola, nebo podniková mateřská škola Preciosa či Křesťanská mateřská škola,“ vysvětlil Pavel Kalous s tím, že i zde město finančně přispívá.

Jak dále připomněl, město se snaží situaci s místy ve školkách řešit. Již v roce 2007 došlo k navýšení kapacity mateřské školy Na Pískovně o 10 míst, v roce 2008 pak na třech mateřských školách celkem o dalších 62 míst. V současné době pak město připravuje projekty, které by měly k 1.9.2010 přinést ke stávající kapacitě 80 – 90 nových míst.

„Dětí předškolního věku v Liberci stále mírně přibývá. Cílem je samozřejmě uspokojit maximální počet žadatelů o přijetí, proto bude navyšování počtu míst pokračovat i nadále s ohledem na poptávku,“ uvedl Pavel Kalous. Kromě toho dodal, že situaci ovlivňuje také skutečnost, že v libereckých MŠ je v současné době zapsáno 82 dětí z jiných obcí, jen například ze Stráže nad Nisou je to 20 dětí. „Zápisy budou vrcholit v dubnu a květnu, současný zájem nemá vypovídací hodnotu,“ uklidnil rodiče Pavel Kalous s tím, že místa v centru Liberce však pro všechny zájemce stačit nebudou.