VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Liberci vznikla první Semínkovna

Liberec - Mottem nové iniciativy je Sázej, sklízej, sdílej! Její snahou je vyhnout se pěstování geneticky modifikovaných rostlin.

4.4.2016
SDÍLEJ:

SEMÍNKOVNA nově funguje v kavárně kina Varšava, využít ji může kdokoli má zájem a chuť. Pravidla a možnosti využití jsou umístěné také v prostorách kina. Foto: Eva Žáková

Sobotní odpoledne patřilo v kině Varšava všem nadšených pěstitelům, zahrádkářům a semínkářům. Do Liberce totiž dorazila Klára Hrdá, zakladatelka iniciativy Semínkovna, která seznámila přítomné na kurzu semínkaření s touto staronovou disciplínou.

Semenaření co to je?

„Jde v podstatě o produkování semen, která se následně mohou opět vysadit v další sezóně. Zní to sice jednoduše, ale pro úplného začátečníka je nutné pochopit alespoň špetku té rostlinné biologie a špetičku genetiky," vysvětlila hned na začátek Klára Hrdá a dodala, že Semínkovna, jejíž koncept si vypůjčila od Francouzů, má několik výhod. „Ušetříte. A to dost značně. Semínka druhů jako jsou papriky, rajčata, fazolky, hrách, salát, roketa apod. si nemusíte již nikdy kupovat! Nádhera. Nejste limitovaní tím, co nabízí obchody. Víte přesně, co pěstujete a je to zábava. Navíc zachováváte dědictví a biodiverzitu. Zkuste se zeptat některých starousedlíků, nebo se obraťte na specializované asociace, nadšence ap., poproste je o semena některé ze starých odrůd a experimentujte," vyjmenovává Hrdá pozitiva, která sdílení semínek přináší pro jednotlivé pěstitele.

Semínkaření se věnoval už dědeček Kláry Hrdé a ona se rozhodla pokračovat po inspiraci na Západě, kde podobné projekty už fungují. Jenom v Praze je v současné době už pět míst, kde se dají semínka sdílet. Nyní přišel čas i na Liberec. Ode dneška je v prostorách kina Varšava v centru Liberce Semínkovna se základní nabídkou semen, jejichž různorodost a počet se bude podle zájmu postupně rozšiřovat. Záštitu nad libereckou Semínkovnou převzala městská zahrada Urban gardening Liberec a Eva Žáková, která v rozhovoru pro Deník vysvětlila, jak konkrétně sdílení semínek bude fungovat.

Evo, jak vypadá taková Semínkovna?

Je to krabička, ve které jsou různá oddělení, do kterých se dají sáčky se semínky. Ta semínka musejí být popsaná, to znamená, musí tam být uveden název, co to je, rok, kdy byla sklizena a musí tam být místo, kde se to sklidilo. U krabičky bude jmenný seznam, který funguje jako zápůjční list. Každý, kdo se zapíše, si může vzít semena, jaká chce a na konci sezóny, až bude úroda, je zase vrátí do krabičky. Je to celé založené na důvěře. Každý by si měl vzít maximálně tři druhy semen.

Vidím, že už v krabičce nějaká semena jsou, kdo je do začátku dodal?

Semínka jsou z mých vlastních zdrojů. Zatím to není příliš rozmanité, jsou tam základní druhy, ale doufáme, že se postupem času databáze semen rozšíří, tím jak budou lidé nosit a měnit další a další druhy rostlin. Zatím tam tedy v nabídce je měsíček, divizna a třeba i afrikány.

Jaká semena lidé mohou nosit, existují nějaká pravidla, co se smí a co do Semínkovny nepatří?

Ano, máme určitá pravidla. Rostliny nesmějí být šlechtěné, geneticky upravované. Musejí být v bio kvalitě. Měly by být z vlastního zdroje, nechceme semínka ze supermarketů, u kterých není záruka, že bude rostlina plodit. Hybridní semena postupem času ztrácí možnost plodit. Lidé mohou přinášet cokoli, bylinky, zeleninu, květiny.

Co vás k založení liberecké Semínkovny motivovalo?

Hlavní myšlenkou je snaha, aby se rozšiřovala nabídka nehybridních semen. Zároveň chceme být nezávislí v tom, co budeme pěstovat, nechceme být limitovaní nabídkou semen od prodejců, kteří nám v současné době diktují, co si můžeme koupit a co ne. Pro nás pro zahrádkáře to není svoboda. Stáváme se tak nezávislí. Navíc tady existuje tlak nadnárodních korporací, aby ovládaly trh se semeny. Evropská unie vydává vlastní normy regulující tento trh. Vloni se tak objevilo něco ve smyslu, že by každý zahrádkách musel být registrovaný a pečlivě si zapisovat, co pěstuje.

Jak jste se vy osobně k Semínkovně dostala?

Objevila jsem ji na internetu a řekla si, že by to mohlo fungovat i tady v Liberci. Sama jsem nadšená zahrádkářka a doma experimentuji na zahradě. Hodně mě to baví a zajímá a navíc v tom vidím smysl i do budoucna. Člověk může být soběstačný, ví co jí a je to lokální.

Autor: Petr Vodseďálek

4.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 13 500 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov DĚLNÍK V OBLASTI VÝSTAVBY BUDOV. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Práce na 3 měsíce v okrese Liberec., Hlásit se e-mailem, telefonicky nebo osobně. Pracoviště: Ing. yuriy kuziv, Husova, č.p. 58, 463 43 Český Dub. Informace: Yuriy Kuziv, +420 774 424 375.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Ostatní pracovníci ostrahy a 22 300 Kč

Pracovníci vězeňské služby STRÁŽNÝ JUSTIČNÍ STRÁŽE (služební hodnost vrchní referent, hodnostní označení strážmistr). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zákonné a další požadavky:, - minimálně střední vzdělání s maturitní zkouškou, - zdravotní, osobností a fyzickou způsobilost k výkonu služby, - trestní bezúhonnost, Nabízíme:, - tarifní třída 2. - od 22.300,- Kč (po základní odborné přípravě 3.TT od 23.900,- Kč), - zvýhodněné stravování (zajištěno ve vazební věznici), - příspěvky z Fondu kulturních a sociálních potřeb na kulturní a sportovní využití, apod., Místo služebního působiště: Místní jednotka JS Liberec , Předpokládaný termín nástupu na služební místo: 1. 5. 2018, Náležitosti písemné přihlášky:, - strukturovaný životopis, - písemná žádost občana o přijetí do služebního poměru k bezpečnostnímu sboru, - fotokopie dokladů o dosaženém vzdělání, - souhlas se soustřeďováním osobních údajů ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a to prostřednictvím prohlášení ve znění: " Odesláním a doručením strukturovaného profesního životopisu souhlasím, aby Vazební věznice Liberec zpracovávala mnou poskytnutá data obsažená v životopise pro účely a v rozsahu potřebném pro uskutečnění výběrového řízení na místo strážný JS", Termín doručení písemné přihlášky k výběrovému řízení: 15. 4. 2018, Přihlášku s požadovanými materiály zašlete na adresu:, Vězeňská služba České republiky, Vazební Věznice Liberec, oddělení personální, Pelhřimovská 3, P. O. Box 400, 460 62 Liberec. , Pokud přihláška nebude obsahovat požadavek na vrácení zaslaných materiálů, budou tyto po ukončení výběrového řízení skartovány., Obálku označte v levém dolním rohu " výběrové řízení - JS LBC".. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - vazební věznice liberec, Pelhřimovská, č.p. 347, 460 01 Liberec 1. Informace: Jiřina Trnková, +420 482 426 270.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci ASISTENT/KA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: komunikace s dodavateli, úřady, institucemi, správa webu, příjem objednávek, vypracování cenových nabídek, fakturace (max. 40 faktur měsíčně)., Požadavky: znalost Aj slovem a písmem, znalost práce na PC (Word, Excel, Outlook), příjemné vystupování., Hlásit se předem telefonicky nebo e-mailem.. Pracoviště: Vamont u&d v. o. s.-002, Generála Svobody, č.p. 356, 460 01 Liberec 1. Informace: Jiří Ulč, +420 603 887 802.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Logistik 22 000 Kč

Specialisté v oblasti logistiky LOGISTIK/LOGISTIČKA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní náplň:, - plánování výroby - příprava výrobních příkazů, - řízení obalových kont, - řízení dopravy a kooperací, - zajištění optimálního chodu logistiky a skladových zásob, - komunikace s dodavateli a zákazníky, Požadovaný profil:, - SŠ vzdělání s maturitou, - znalost angličtiny - ústně i písemně, němčina výhodou, - znalost práce v MS Office (Excel, Outlook, Word), - znalost problematiky skladování a obalového managementu, - praxe v oblasti logistiky výhodou, - znalost metod štíhlé výroby, Kanban, JIT, 5S výhodou, - ŘP skup. B - aktivní řidič, - komunikační dovednosti a proklientský přístup k zákazníkovi, - analytické myšlení, organizační schopnosti, - pečlivost, spolehlivost, loajalita, - proaktivní přístup k práci a odolnost vůči stresu, - schopnost týmové spolupráce, Nabízíme:, - zázemí stabilní mezinárodní společnosti , - odpovídající mzdové ohodnocení , - možnost dalšího vzdělávání , - zaměstnanecké benefity (příspěvky na sportovní a relaxační aktivity, vitamíny, výhodné zaměstnanecké mobilní tarify, závodní stravování, volné vstupy na extraligové hokejové zápasy Home Credit Arena Liberec, volné vstupy do ZOO Liberec, 5 týdnů dovolené atd.), Místo výkonu práce: Husova 168, Český Dub 463 43, Mzdové ohodnocení: od 22.000,-Kč, Pracovní režim: nepřetržitý, Požadovaný nástup: ihned, Kontaktní osoba: Petra Košková, personalista - petra.koskova@electropoli.cz, tel. 482 464 551. Pracoviště: Electropoli czech republic, s.r.o.-002, Husova, č.p. 167, 463 43 Český Dub. Informace: Petra Košková, +420 482 464 551.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Paulie Garand.

V mém srdci bude vždycky na prvním místě Liberec, říká Paulie Garand

Ilustrační foto

Zatímco bezostyšně kradl, majitelé domu pokojně spali doma v ložnici

Vyhrajte vstupenky do zoo. Startuje nová poznávací soutěž

Liberec – Ve spolupráci se Zoo Liberec jsme pro vás připravili novou soutěž o hodnotné ceny.

Tip na film: Jennifer Lawrence exceluje v Rudé volavce

Liberec – Ponořte se do thrilleru z prostředí ruských a amerických zpravodajských služeb. Na diváka čeká více než dvouhodinový film, který se nebál ani nahoty a krve. 

Rosex zve na Jarní koncert. Těšit se můžete na pestrý program

Vratislavice – Vokální skladby z pera starých mistrů, jako jsou například Peter Philips, Jacob Gallus nebo Hans Leo Hassler, zazpívá na svém Jarním koncertu známý liberecký sbor Rosex.

Liberečtí pejskaři vyjádřili podporu týranému štěněti

Liberec /ANKETA/ – V menším rozsahu než v Prachaticích se akce konala ve středu po 17. hodině na libereckém náměstí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT