Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Liberci vznikla první Semínkovna

Liberec - Mottem nové iniciativy je Sázej, sklízej, sdílej! Její snahou je vyhnout se pěstování geneticky modifikovaných rostlin.

4.4.2016
SDÍLEJ:

SEMÍNKOVNA nově funguje v kavárně kina Varšava, využít ji může kdokoli má zájem a chuť. Pravidla a možnosti využití jsou umístěné také v prostorách kina. Foto: Eva Žáková

Sobotní odpoledne patřilo v kině Varšava všem nadšených pěstitelům, zahrádkářům a semínkářům. Do Liberce totiž dorazila Klára Hrdá, zakladatelka iniciativy Semínkovna, která seznámila přítomné na kurzu semínkaření s touto staronovou disciplínou.

Semenaření co to je?

„Jde v podstatě o produkování semen, která se následně mohou opět vysadit v další sezóně. Zní to sice jednoduše, ale pro úplného začátečníka je nutné pochopit alespoň špetku té rostlinné biologie a špetičku genetiky," vysvětlila hned na začátek Klára Hrdá a dodala, že Semínkovna, jejíž koncept si vypůjčila od Francouzů, má několik výhod. „Ušetříte. A to dost značně. Semínka druhů jako jsou papriky, rajčata, fazolky, hrách, salát, roketa apod. si nemusíte již nikdy kupovat! Nádhera. Nejste limitovaní tím, co nabízí obchody. Víte přesně, co pěstujete a je to zábava. Navíc zachováváte dědictví a biodiverzitu. Zkuste se zeptat některých starousedlíků, nebo se obraťte na specializované asociace, nadšence ap., poproste je o semena některé ze starých odrůd a experimentujte," vyjmenovává Hrdá pozitiva, která sdílení semínek přináší pro jednotlivé pěstitele.

Semínkaření se věnoval už dědeček Kláry Hrdé a ona se rozhodla pokračovat po inspiraci na Západě, kde podobné projekty už fungují. Jenom v Praze je v současné době už pět míst, kde se dají semínka sdílet. Nyní přišel čas i na Liberec. Ode dneška je v prostorách kina Varšava v centru Liberce Semínkovna se základní nabídkou semen, jejichž různorodost a počet se bude podle zájmu postupně rozšiřovat. Záštitu nad libereckou Semínkovnou převzala městská zahrada Urban gardening Liberec a Eva Žáková, která v rozhovoru pro Deník vysvětlila, jak konkrétně sdílení semínek bude fungovat.

Evo, jak vypadá taková Semínkovna?

Je to krabička, ve které jsou různá oddělení, do kterých se dají sáčky se semínky. Ta semínka musejí být popsaná, to znamená, musí tam být uveden název, co to je, rok, kdy byla sklizena a musí tam být místo, kde se to sklidilo. U krabičky bude jmenný seznam, který funguje jako zápůjční list. Každý, kdo se zapíše, si může vzít semena, jaká chce a na konci sezóny, až bude úroda, je zase vrátí do krabičky. Je to celé založené na důvěře. Každý by si měl vzít maximálně tři druhy semen.

Vidím, že už v krabičce nějaká semena jsou, kdo je do začátku dodal?

Semínka jsou z mých vlastních zdrojů. Zatím to není příliš rozmanité, jsou tam základní druhy, ale doufáme, že se postupem času databáze semen rozšíří, tím jak budou lidé nosit a měnit další a další druhy rostlin. Zatím tam tedy v nabídce je měsíček, divizna a třeba i afrikány.

Jaká semena lidé mohou nosit, existují nějaká pravidla, co se smí a co do Semínkovny nepatří?

Ano, máme určitá pravidla. Rostliny nesmějí být šlechtěné, geneticky upravované. Musejí být v bio kvalitě. Měly by být z vlastního zdroje, nechceme semínka ze supermarketů, u kterých není záruka, že bude rostlina plodit. Hybridní semena postupem času ztrácí možnost plodit. Lidé mohou přinášet cokoli, bylinky, zeleninu, květiny.

Co vás k založení liberecké Semínkovny motivovalo?

Hlavní myšlenkou je snaha, aby se rozšiřovala nabídka nehybridních semen. Zároveň chceme být nezávislí v tom, co budeme pěstovat, nechceme být limitovaní nabídkou semen od prodejců, kteří nám v současné době diktují, co si můžeme koupit a co ne. Pro nás pro zahrádkáře to není svoboda. Stáváme se tak nezávislí. Navíc tady existuje tlak nadnárodních korporací, aby ovládaly trh se semeny. Evropská unie vydává vlastní normy regulující tento trh. Vloni se tak objevilo něco ve smyslu, že by každý zahrádkách musel být registrovaný a pečlivě si zapisovat, co pěstuje.

Jak jste se vy osobně k Semínkovně dostala?

Objevila jsem ji na internetu a řekla si, že by to mohlo fungovat i tady v Liberci. Sama jsem nadšená zahrádkářka a doma experimentuji na zahradě. Hodně mě to baví a zajímá a navíc v tom vidím smysl i do budoucna. Člověk může být soběstačný, ví co jí a je to lokální.

Autor: Petr Vodseďálek

4.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Badmintonisté BK Technické univerzity v Liberci

Badmintonisté Liberce v 1. celostátní lize jednou vyhráli

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

V libereckém podniku pracovalo na černo přes dvacet cizinců

Liberec – V podniku na výrobu plastových komponentů do aut pracovalo bez platného pracovního povolení 23 cizinců převážně z Ukrajiny a Moldávie.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Lékárníci se připojili ke středeční stávce lékařů

Ke středeční stávce praktických lékařů se připojili také magistři, sice jen krátce, ale byli jednotní.

Na státní svátek se zájemcům otevře radnice

Liberec – O státním svátku 28. října mohou zájemci nahlédnout do reprezentačních prostor historické budovy radnice a vystoupit na věž s průvodcem každou půlhodinu v době od 9 do 14 hodin. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení