Zpívá ve sboru, účinkuje v divadle, zahrála si ve filmu i v nejsledovanějším českém seriálu Ordinace v růžové zahradě. A to je jí teprve dvanáct. Žákyně 7. třídy ZŠ v Liberci Michaela Mervartová. Publikum ji mohlo slyšet zpívat třeba na akci Česko zpívá koledy v obchodním centru v Liberci, kde vystřihla tři vánoční písně, za které by se nemusel stydět žádný profesionál. Se zájmem si ji tu poslechl třeba muzikálový zpěvák Jan Kříž nebo herec DFXŠ Martin Polách. „Roste nám nová hvězda, doufám, že pro divadlo," řekl začátkem prosince s uznáním.

Začalo to v Severáčku

Míša by se chtěla stát muzikálovou zpěvačkou a herečkou. „Od pěti let chodím do Severáčku, od loňského září chodím do hudební třídy na ZUŠ Jabloňová v Liberci a hraju na klavír, protože se chci přihlásit na Pražskou státní konzervatoř obor činohra," prozradila na sebe dvanáctiletá Míša. Sedm let už se také věnuje street dance.

Míša vystupuje na různých charitativních akcích nebo v pořadech pro děti. Kromě toho účinkuje v nejrůznějších soutěžích. Třeba v populární televizní Zpívá celá rodina. „Napadlo to maminku, ona už ve dvaceti vyhrála Caruso show. Já se samozřejmě přidala a zatáhly jsme do toho i babičku," směje se Míša. V televizi vystoupila s písní Ivety Bartošové Málo mě zná. „Měla jsem obrovskou trému, protože v porotě byly takové osobnosti jako Helena Vondráčková nebo Ondřej Hejma, ale jak jsem začala zpívat, okamžitě ze mě všechno spadlo," popisuje vítězství. Nebylo jediné. Míša zvítězila třeba i v litoměřické soutěži Little star nebo v domácí Hvězdy pod Ještědem, kterou pořádá Městské divadlo v Jablonci. Velké soutěže typu Superstar ji ale nelákají. „Tam bych asi nešla, je to moc mediální, spíš mám radši divadlo," zamyslí se.

Ordinace v růžové zahradě

V pražském Divadle Na Perštýně dokonce hraje v pohádce Tajemství staré bambitky. Kromě toho se objevila i v seriálu Ordinace v Růžové zahradě, v roli Martiny Nebeské, kamarádky seriálové Elišky Valšíkové. K oběma účinkováním se dostala přes Letní hereckou školu. „Paní režisérka si mě do pohádky vybrala, do Ordinace mě na škole doporučili ke castingu," říká. A zkušenost? „Zase obrovská tréma. Když tam jsou herci jako Zlata Adamovská nebo Jan Čenský, ale byli hrozně sympatičtí a chovali se k nám ne jako k dětem, ale jako ke svým kolegům," dodává Michaela, která kromě klavíru a sborového zpěvu chodí i na zpěv sólový.

Ve svém repertoáru má zhruba 40 písní, od hitů z 60. let až po písničky pro děti. „Podle toho, pro koho vystupuje. Teď si ji na Štědrý den pozvali třeba do Jáchymova na vystoupení v lázních," doplňuje maminka Veronika.

Míša ale přes veškerou podporu v široké rodině nemá žádný servis muzikálové hvězdy. Kromě ní má rodina Mervartova ještě tři další děti. „Starší ségra se také věnuje hudbě, mladší dělá gymnastiku a bráchovi jsou teprve tři, tak uvidíme," směje se Michaela a maminka Veronika dodává: „ No občas to není úplně jednoduché všechno zvládnout.

Ale co se dá dělat. Jak říká babička: „Máš tu smůlu, že jsou všechny děti šikovný." Ale cestičku jim neumetáme, musí se trochu snažit samy. Jednou odejdou z domova a musí se umět postavit k životu. Někdy je na soutěže vozíme, ale jindy to nejde. Hodně pomáhá celá rodina manžel a obě babičky. Třeba na Štědrý den Míšu povezou do Jáchymova na odpolední vystoupení, Já bych to nezvládla, musím připravit štědrovečerní večeři pro celou rodinu, u stolu nás bude deset," popisuje maminka Veronika běžné reálie. „Snažíme se vést děti hodně k samostatnosti. Třeba na vystoupení v pražském divadle jezdí holky samy," dodává maminka šestičlenné rodiny. V pohádce Stará bambitka totiž kromě Míši hraje v drobné roli i její šestiletá sestřička. „Sednou v Liberci na autobus, divadlo je nedaleko metra. Tu už zvládnou."

V srpnu bude v kinech premiéra nové pohádky Zdeňka Trošky Strašidla. I tam si Míša Mervartová zahrála. Především se ale chystá na zkoušky na vysněnou konzervatoř. Jejím vzorem je Monika Absolonová, která je zpěvačkou i herečkou zároveň. To bych si moc přála. Obojí mě baví a obojí souvisí s divadlem," dodává na závěr skromná holka s velkými plány a báječnou rodinou.