Liberečtí Starostové letos navázali na výsledek svých kolegů na krajské úrovni. Podle průběžných a téměř finálních výsledků získávají přes 31 procent hlasů. Starostové si pro svůj volební štáb příhodně vybrali primátorský salonek v radniční restauraci. Druhé ANO, které bylo spolu se Starosty považováno za favorita voleb, skončilo na druhém místě s odstupem téměř deseti procent.

„Očekával jsem, že v Liberci vyhraje hejtman Půta,“ uvedl premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v reakci na výsledek Starostů. „S Půtou mám korektní vztahy, kdyby byl předeseda STANu, tak jsme spolu v koalici,“ dodal Babiš. Naznačil tím tak i možnou rýsující se koalici v Liberci – zástupci libereckého ANO spolu se zástupci Starostů již aktuálně jednají.

Po setmění dorazili zástupci hnutí ANO na radnici, do volebního štábu Starostů. „Dohodli jsme se, že máme zájem spolupracovat, bavili jsme se o podobě budoucí rady, shodli jsme se na tom, že v případě spolupráce bych funkci primátora zastával já,“ uvedl lídr Starostů Jaroslav Zámečník. ANO není jediné, s kým Starostové vyjednávají, do volebního štábu dorazili také zástupci ODS a dorazí sem pravděpodobně také hnutí Liberec otevřený lidem.

ZMĚNA ZAZNAMENALA NEÚSPĚCH

Třetí Změna si věřila na mnohem lepší výsledek než 13 %. „Je to jednoznačný neúspěch, chtěli jsme více, nějaká šance na účast v koalici tu je, ale záležet bude na tom, jak se vyjádří ANO,“ okomentoval lídr Změny Jan Korytář. Třetí volební vítězství v řadě si však Změna nepřipíše a vzhledem ke kuloárním spekulacím spíše míří do opozice.

Zájem o účast na koaličním projektu se Starosty totiž potvrdil i liberecký lídr hnutí ANO Jiří Němeček. „Přišli jsme se zeptat, co nám Starostové nabídnou, teď se o tom pobavíme, na další informace si počkejte do neděle,“ předeslal.

Debakl ve volbách utrpěly levicové strany, které zastupitelstvo opouští. „Nevypadá to dobře,“ komentoval průběžné výsledky po třetině sečtených hlasů lídr sociálních demokratů Jan Mečl. „Mrzí mě, že jsme nepřesvědčili více voličů, abychom je mohli zastupovat v zastupitelstvu,“ okomentovala pak lídryně komunistů Dana Lysáková.

Před branami zastupitelstva zůstává s nejvyšší pravděpodobností také Svoboda a přímá demokracie, Unie pro sport a zdraví, a také hnutí současného primátora Tibora Batthyányho, PRO 2016. Hnutí Liberec plus a Soukromníci získali zanedbatelné množství hlasů.

STAROSTOVÉ V MENŠÍCH OBCÍCH OBHÁJILI

I v Chrastavě s obrovskou převahou zvítězili Starostové pro Liberecký kraj. Dosavadní starosta Michael Canov získal 1445 hlasů, což je podle něj nejvyšší počet hlasů, jaký kdy porevoluční kandidát dostal. Poprvé zde také získala vítězná strana rekordních 13 mandátů z 19. „Je to pro nás obrovský závazek. Jsme nadšení a moc děkujeme voličům,“ sdělil Canov, který je v čele Chrastavy už od roku 2002.

V Hrádku nad Nisou zvítězila strana Hrádek potřebuje změny!, kterou do voleb vedl stávající starosta Josef Horinka. Strana drtivě porazila komunisty i ANO, získala 82 procent hlasů. „V těchto volbách jsme získali 21 mandátů, tedy o čtyři více než v předchozích. Je vidět, že má Hrádek vývoj a že se tady pracuje. Taky si to musíme následující čtyři roky odmakat,“ okomentoval Horinka, který také získal nejvíce hlasů, a to 2 176.

Ve Frýdlantě opět zvítězila Občanská demokratická strana, která získala 25 procent hlasů. Nejvíce hlasů dostal její lídr Dan Ramzer, který je v čele Frýdlantu už dvanáct let. „Já jsem moc rád, že se náročná práce ODSky ve Frýdlantě zúročila,“ dodal s tím, že zde tato strana vítězí už od roku 1994. „Teď nás čekají povolební vyjednávání,“ poznamenal. ODS má v novém zastupitelstvu 7 mandátů z 21.

Reakce na výsledky voleb a povolební jednání bude Deník sledovat jak během neděle, tak během dalších dnů.