Do soutěže se zapojilo přes třicet obchodů, lékáren, pojišťoven, cestovních kanceláří nebo restaurací. Bohužel ne všichni měli stromeček před svým podnikem až do konce ankety. „Nejméně dva ukradli,“ potvrdil pověřený vedoucí oddělení cestovního ruchu Jaromír Kvasnička. Napáchaných škod bylo ale mnohem více.

„Někdo nám odnesl stromek až k masně a tam rozkopal květináč. Museli jsme jej přinést zpátky, zase jej zasadit a znovu ozdobit,“ zlobí se pracovnice lékárny v Moskevské ulici, před kterou stojí smrček ověšený pracnými, háčkovanými vločkami. „Další rozkopaný viděla kolegyně dole v Revoluční, jeden zmizel v Pražské a spoustu jich očesali,“ vysvětlila lékárnice. V sousedním kadeřnictví museli podle ní dvakrát kupovat ozdoby. „Na našem stromku už taky zbylo jen pár kousků a řetězy jsme museli znovu naháčkovat,“ pokračovala s tím, že jinak měla soutěž u lidí velký úspěch.

PĚKNÁ SNAHA

„Byla to pěkná snaha, aby Liberec vypadal moc krásně. Některé stromky byly opravdu originální, například u hudebnin na ně pověsili cédéčka. Ale nevím, jestli se příští rok zapojíme,“ dodala lékárnice s tím, že kolem stromku měli víc práce, než čekali.

„Jsme zklamaní, že docházelo k vandalismu, protože ohlas byl zajímavý,“ doplnil její slova také vedoucí odboru. Ve schránce na náměstí totiž nakonec našli kolem 1700 hlasovacích lístků. „Odměněný je nejen vítěz hlasování, ale také ti, co hlasovali. Obchodníci připravili více než dvacet hodnotných cen,“ dodal Kvasnička.

OZDOBA POD BUNDOU

Nenechavce letos ale nelákaly pouze soutěžní stromky, ozdoby mizely i z velkého vánočního stromu před radnicí. „V prvním případě zaznamenala obsluha kamer, že jeden ze skupiny mužů, kteří se sešli na náměstí, sundal ozdobu a ukryl ji pod bundu,“ sdělila mluvčí městské policie Daniela Bušková. Dotyčného muže stihla policejní hlídka chytit a ozdoba putovala zpět na strom. V druhém případě, opět v noci, strhl jiný muž ozdobu a zničil ji. „Tentokrát ale strážníci nebyli tak shovívaví a zvláštní chování muže se bude dál řešit,“ podotkla mluvčí.