Tak nějak by se dal v kostce popsat projekt Rodina Odvedle, který už osm let organizuje sdružení Slovo 21. I letos se Češi a cizinci sešlo u společného jídla. „Po Praze nejvíce projekt oslovil obyvatele Libereckého kraje, kde první adventní neděli proběhlo sedm obědů,“ říká koordinátorka projektu Bulgan Otgonsuren Rico.

Českou rodinu s dětmi zde na pokrm pozvala Ruzanna Matckaljan z Arménie. Ta před deseti lety utekla s manželem z Arménie do naší vlasti a od té doby žije v Liberci.

A že jídlo je nejlepším prostředkem k navázání přátelství, se opět potvrdilo. Servírovalo se typické arménské jídlo zvané Doma. „Je to podobné vašim plněným paprikám. Směsí mletého masa s rýží se vyplňují papriky, rajčata a lilky. K tomu se podává směs salátů z červené řepy, zelených fazolových lusků a brambor,” popsala oběd Ruzanna Matckaljan.

Jídlo zachutnalo českým manželům i jejich dětem. Následovala výměna nejoblíbenějších receptů. Sladkou tečkou byl dezert zvaný Tachlava, neboli směs ořechů a skořice zabalená v listovém těstě a politá medem. S plnými žaludky přišla řeč i na způsob života, který je v Arménii tolik odlišný od toho našeho.

„Arménie je zaostalejší stát, všechno je tam horší než v Čechách. Bydlení, doprava, ale i nabídka zboží v obchodech,” poznamenala hostitelka. V Liberci žijí dvě Arménské rodiny, ale v celých Čechách jsou jich celé desítky. Čeští manželé, kteří na oběd přišli, byli životním příběhem Ruzanny Matckaljan velmi zaujati, přestože nešlo vždy jen o milé vyprávění.

„Odejít jsme museli nuceně. Život emigrantů nebyl snadný, ještě dnes mám problém o tom otevřeně hovořit,” omlouvá se mladá žena. V Čechách se jí s manželem žije dobře a plánuje tu zůstat. S narážkami na svůj původ nebo s odmítavým přístupem ze strany Čechů se nikdy nesetkala. Do Arménie už se nevrátí, přestože přiznává, že země za posledních deset let ušla velký kus směrem k demokracii a dnes je to v podstatě bezpečná země. Jizvy na srdci ale zůstávají dál.

Rodina Odvedle

Celkem 53 párů českých a emigrantských rodin se letos zapojilo do projektu Rodina Odvedle, jenž byl Evropskou komisí zmíněn jako jeden ze tří nejlepších modelů integrace cizinců do společnosti. Netradičních nedělních obědů v jedné z domácností se od roku 2004, kdy projekt ve všech krajích ČR začal fungovat, zúčastnilo celkem 990 rodin.

Během návštěvy byl kromě hlavních aktérů, tedy členů obou rodin, přítomen také asistent ze sdružení Slovo 21. Ten je jakýmsi prostředníkem obou rodin, které ještě před setkáním zkontaktuje a podá jim informace o druhé rodině, s níž stráví nedělní oběd.