„Krátce po půl třetí odpoledne jsme přijali oznámení o nálezu předmětu připomínajícím munici,“ informovala policejní mluvčí Dagmar Sochorová. Na místo vpodvečer dorazil policejní pyrotechnik. „Ten potvrdil nález letecké pumy z druhé světové války,“ dodala mluvčí. Podle situace na místě to vypadalo, že puma byla nalezena během bagrování.

Policisté dopravu nejprve odkláněli kolem arény a  kolem bývalého Baumaxu. Uzavřen byl i průchod pod železniční tratí. Opatření se pak ještě zpřísnila. 

„Budeme provádět rozsáhlé bezpečnostní opatření, abychom zajistili bezpečnost obyvatel v souvislosti s tím, že pyrotechnici musejí pumu uvést do stavu bezpečném pro manipulaci,“ informovala okolo šesté hodiny policejní mluvčí.

Evakuace, s níž policisté začali po šesté hodině, se týká okruhu 750 metrů od místa nálezu. Policisté a hasiči evakuovali tisíce lidí. "Evakuujeme jak provozovny, tak obytné domy, postupně uzavíráme komunikace," popisovala Sochorová. Home Credit Aréna vyzvala na svém facebookovém profilu k urychlenému opuštění všech prostor libereckého sportovního parku.

Pro lidi přijížděly evakuační autobusy, někteří volili vlastní dopravu. "Osoby jsou v tuto chvíli evakuovány na základní školy Ještědská a Dobiášova," uváděla v průběhu večera policejní mluvčí. Podle zjištění redaktorů Deníku, kteří město objížděli, se lidé evakuovali například v oblasti nad Starými Pekárnami, ale i v části rochlického sídliště.

"Vařil jsem si večeři a najednou nám přišli říct, ať jdeme ven," popsal jeden z mladíků, který byl evakuován ze zdejšího internátu. "Pojedu domu do Lomnice nad Popelkou," dodal. 

"Žádáme občany, aby se předmětnému místu vyhnuli a nekomplikovali činnost záchranným složkám," vyzval liberecký primátor Jaroslav Zámečník.

Po deváté hodině večerní dorazil na kontrolu evakuačního střediska na ZŠ Dobiášova primátor Jaroslav Zámečník a šéf libereckých krajských hasičů Luděk Prudil. "Zde by měli být lidé jen do doby, než policie problém nevyřeší, časově to ale neumíme odhadnout," řekl Prudil.

Podle něj se evakuace dotkla i hasičské stanice v Šumavské ulici. "Operační středisko funguje v náhradních prostorách a tísňové hovory odbavují naší kolegové na jiných pracovištích v republice," dodal. Kvůli události se také v deset večer zastavily vlaky na všech tratích vedoucích z Liberce. 

"V tuto chvíli dokončujeme evakuaci a prověřujeme celý prostor, uzavřeli jsme silnici R35. Jakmile bude vše prověřeno, pyrotechnici budou moci začít pracovat," uvedla v půl dvanácté večer policejní mluvčí. 

Krátce po půlnoci přišla dobrá zpráva. "Celá akce dopadla dobře. Lidé mohou jít bez komplikací domů, žádné nebezpečí jim nehrozí. Hrozně bych chtěl poděkovat Liberečanům za trpělivost a za to, že byli tak disciplinovaní," uvedl velitel zásahu Pavel Bartoš.