„Byl by to logický krok v souvislosti s tím, jak nám funguje filmová kancelář,“ uvedl primátor, který poskytnutí pobídky navrhl. „Rozpočet seriálu je 75 milionů, 50 milionů by utratili ve městě za služby jako ochranka, technika, catering, kompenzace,“ dodal Batthyány.

Sérii Nelegál připravují dvě produkční společnosti pro Českou televizi. Příběh má pojednávat o boji policie s česko-vietnamskou drogovou mafií, objevit se v něm má například Lenka Krobotová nebo Karel Roden. Režírovat ho bude Viktor Tauš s Matějem Chlupáčkem.

V kostele v Horním Řasnici točili čeští filmaři scénu pro připravovanou pohádku Hodinářův učeň.
FOTO: Sever Čech si oblíbili filmaři. Kostel hostil scény z pohádky

„Scénář jsme adaptovali přímo na mé rodné město tak, aby v něm situace fungovaly. V Liberci se sice natáčejí hollywoodské filmy a seriály, už dlouhou dobu nevzniklo ale něco, co by město propagovalo skutečně jako Liberec a kde by město samo hrálo jednu z hlavních rolí,“ vysvětlil Chlupáček.

Liberec dosud filmařům pobídky nikdy v minulosti neposkytoval. „Je to ale praxe v jiných městech, třeba v Praze nebo v Budapešti,“ upozornil Batthyány. Pobídky poskytují i další česká města jako Olomouc nebo Ústí nad Labem.

Pouť na náměstí dr. Edvarda Beneše se rozjela.
FOTO: To bude trhák! Natáčení velkofilmu začalo

Principem pobídek je poskytnout filmařům příspěvek, který se následně vrátí městu ve formě propagace, místním živnostníkům pak ve formě peněz, které zde filmaři utratí. „Ve městě se profinancuje mnohem více peněz, než bychom od města obdrželi jako pobídku,“ předeslal Chlupáček. Ve městě by měli filmaři strávit asi padesát dní, slibují malý štáb, který nebude vyžadovat rozsáhlé dopravní uzavírky.

KONEČNÉ SLOVO MÁ ZASTUPITELSTVO

Radou města návrh na vyplacení příspěvku neprošel, rozhodovat teď o něm budou zastupitelé. „Jako Změna jsme materiál nepodpořili, nechystáme se k tomu ani na zastupitelstvu. Je otázka, zda propagovat město tím, že ho svážeme s problematikou vietnamské mafie, která prodává pervitin,“ poukázal primátorův náměstek Jan Korytář.

Pavoučí hrdina brouzdá Libercem. Recesista, nebo hlavní hrdina?
FOTO: Pavoučí hrdina brouzdá Libercem. Recesista, nebo hlavní hrdina?

O udělení či neudělení příspěvku budou zastupitelé hlasovat ve čtvrtek. „Pakliže projekt zastupitelstvo nepodpoří, scénář adaptujeme pro jiné město v České republice. Máme již několik nabídek od jiných měst,“ předeslal Matěj Chlupáček.