Že je regulace hazardu na území města nutná, na tom se shodují víceméně všechny strany a hnutí. Problémem je, že každý má trochu jinou představu, jak moc v regulaci přitvrdit. V současné době je na území Liberce 86 provozoven, ve kterých jsou povoleny sázkové hry. Jen vloni v nich měli lidé prohrát odhadem 300 až 400 milionů korun.

Už od října se regulací hazardu zabývá pracovní skupina složená ze všech zástupců politických klubů liberecké radnice. „Dohodli jsme se nakonec na přijatelném kompromisu, který je potřeba co nejdříve projednat. Není možné otázku hazardu v Liberci neustále odsouvat," uvedl náměstek primátora Jan Korytář.

NÁROČNĚJŠÍ KASINA

Záměrem vyhlášky, kterou budou zastupitelé posuzovat, je zrušení heren a ponechání kasin. „Kasina musí splňovat přísnější podmínky než herny a jejich úroveň je obecně vyšší. Navíc provozování kasin, tak jak s ním počítá návrh zákona o hazardních hrách, je poměrně náročné. Lze proto očekávat, že podmínky splní jen omezený počet provozoven a dojde tak k samovolnému řádovému snížení jejich počtu ve srovnání s dosavadním stavem," vysvětluje předseda pracovní skupiny a radní Josef Šedlbauer.

„Klíčové je hlavně snížení počtu provozoven. Osobně se domnívám, že na stotisícové město stačí dvě až tři. Důvodem regulace je ochrana veřejného pořádku a prevence kriminality na území města," dodává zastupitelka Kateřina Absolonová. Že ale kolem vyhlášky bude řada dohadů, naznačuje postoj primátora Tibora Batthyányho, podle kterého by se každá provozovna, která splní podmínky, měla posuzovat individuálně. „Necháme, aby se ke každé vyjádřila městská policie. Zda její provozování nevykazuje známky zvýšené kriminality nebo nutnost zvýšeného dohledu strážníky či není v oblasti se zvýšenou kriminalitou," uvedl. I podle něj ale přesto k nějaké regulaci dojde.

Od 1. ledna 2017 totiž začne platit upravený zákon o hazardních hrách. Podle ministerstva financí už nebude nová pravidla splňovat většina ze současných asi sedmi tisíc provozoven sázkových her (herny a kasina) a ty budou muset skončit tak, jak jim bude dobíhat licence udělená podle stávajících pravidel. Povolení přitom budou dvoustupňová, to znamená, že ministerstvo posoudí způsobilost žadatele a splnění všech odborných a technologických požadavků. Povolení k umístění herního prostoru ale bude ve výhradní pravomoci příslušné obce, na jejímž území mají být herna či kasino provozovány. „Rádi bychom naši vyhlášku sladili právě s termínem účinnosti nového zákona, tedy aby platila také od 1. ledna," dodal Šedlbauer.

Pokud jde o příjmy, které Liberec z heren a kasin má, tak za rok 2015 to bylo 76 milionů korun, letos se počítá s 60 miliony. Po regulaci by to mělo být odhadem 20 milionů. Hazard se Liberec snaží vyhláškou regulovat od roku 2011, kdy tu bylo 154 míst se sázkovými hrami. Za minulého vedení se podařilo zrušit 68 adres, kde byl povolený hazard. Nové vedení města zatím nezrušilo nic.