„Od toho dne, co jsem si vyslechla neúprosnou diagnózu, přestalo fungovat vše, co se do té doby zdálo být naprosto samozřejmé. Následkem celodenní péče o dcerku jsem přišla o místo ředitelky a podstatnou část svého příjmu. Přiznání sociálních dávek trvalo půl roku, vyhrazené místo pro parkování invalidní osoby jsem získala týden před úmrtím dcery…," svěřila svůj příběh, který ji vedl k založení sdružení Klára pomáhá. Právě dnes se její pobočka otevírá v Liberci. „Jde o první svépomocné setkání pečujících v Liberci. Inspirací mi byla právě moje kamarádka, která po tragické ztrátě dcery založila sdružení," vysvětlila organizátorka setkání Alena Krejzarová. Na setkání zve všechny, kteří dlouhodobě pečují o své blízké.

Nevyléčitelně nemocné nebo zdravotně handicapované děti, rodiče trpící Alzheimerovou chorobou či některou formou stařecké demence, nebo jsou v důsledku jiné nemoci dlouhodobě závislí právě na péči rodiny. „Na základě zkušenosti své kamarádky jsem si uvědomila, že pečující jsou zvláštní skupina, která nikam nepatří a nikdo ji nepodporuje," říká o důvodech setkání Alena Krejzarová. „Jedinou finanční podporou jsou sociální dávky, ale ty nejdou za pečujícími, nýbrž za nemocnými," uvádí jeden z mnoha problémů, s nimiž se pečující setkají.

„Lidé, kteří se rozhodli pečovat doma o své blízké, ztratí svou práci, ale i svůj život, protože se často musí 24 hodin starat, žijí život pečovaného," jmenuje další důvody. Lidé se často dostanou do finanční krize, která je vede třeba až k finančnímu bankrotu, nevědí, na jaké formy podpory mají nárok, a často je také kvůli péči o nemocného rodiče či dítě opustí partner, který se náhle ocitne na vedlejší koleji. „Lidé se stejným osudem potřebují sdílet svou zkušenost s lidmi, kteří jsou na tom stejně. Přinejmenším," dodává organizátorka 1. setkání.

První svépomocné setkání pečujících v Liberci

Kdy: středa 21. září, V kolik: od 17.00 hodin

Kde: V prostorách Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje (ANNOLK), U Nisy 362/6, Liberec 3

Pro koho: pro každého, kdo doma dlouhodobě pečuje o svého blízkého bez ohledu na věk osoby, o níž se staráte nebo

bydliště. Vstup: zdarma