Společnost Trumpf Liberec rozšiřuje v průmyslové zóně Jih svou výrobu. Vyrábět tu bude výměníky palet pro laserovou techniku. „Jedná se o projekt Palettenwechsler, který je do Liberce přesouván z německé sesterské společnosti v Neukirchu,“ vysvětlil mluvčí firmy Libor Škoda.

Do nové výrobní a administrativní haly společnost investovala celkem 7,1 milionu eur. Práci nabídne zhruba 20 lidem. „Se zaváděním nové výroby budou postupně vznikat nová pracovní místa na pozicích technolog, kontrolor kvality, disponent, dispečer výroby a především montéři,“ doplnil Škoda.

BUDOU LIDI?

To se ale může ukázat jako velký problém. Nezaměstnanost v ČR se drží na nejnižších hodnotách v rámci celé Evropské unie. V červenci dosahovala 2,6 procenta, což je podle ředitelky Úřadu práce ČR Kateřiny Sadílkové nejméně od roku 2007. „Firmám chybí kvalifikovaní řemeslníci, poptávají dělnické profese, ale také odborníky v informačních technologiích,“ uvedla.

Podle Škody se ale společnost neobává, že by do nové výroby nesehnala zaměstnance. „Vzhledem k modernímu pracovnímu prostředí, výši mezd, benefitům a přístupu k zaměstnancům nemáme obavy, že by byl problém sehnat zhruba 20 nových pracovníků,“ vysvětlil.

KUKOKLI pobavilo i pomohlo chátrajícímu kostelu
FOTO: KUKOKLI pobavilo i pomohlo chátrajícímu kostelu

Samotná výroba jednotlivých druhů výměníků palet bude probíhat postupně. První Palettenwechsler se vyrobil už v polovině června. „Po převzetí a stabilizaci projektu budou týdně montovány asi čtyři kompletní sestavy,“ upřesnil Škoda.

Během podzimu se týdenní produkce rozšíří na 15 kompletních sestav týdně. Výroba se postupně rozšíří na třímetrové a od příštího roku až na šestimetrové rozměry, tak zvané XX60.

SPOLEČNOST S TRADICÍ

Společnost Trumpf byla založena v Německu v roce 1923 jako mechanická dílna a rozvinula se v celosvětově vedoucí firmu pro obráběcí stroje, lasery i elektroniku pro průmyslové aplikace. Po celém světě zaměstnává celkem 13 400 lidí, z toho 125 právě v Liberci.

Nejen amatérští běžci si vyzkoušeli své schopnosti při libereckém RunTour.
FOTO: Běžci zaplavili Lidové sady. V Liberci měl v sobotu zastávku RunTour

I přes nedostatek kvalifikovaných pracovníků, kterým čelí zaměstnavatelé v Česku, mají vzniknout nová pracovní místa do dvou let také na Frýdlantsku. Firma DGS tam chce postavit novou halu na výrobu tlakových odlitků z hliníkových slitin. Zástupci města a kraje o tom nedávno podepsali společné memorandum.

„Díky tomu vzniknou ve Frýdlantském výběžku nová pracovní místa a věřím, že se také změní negativní trend, kdy spousta lidí odsud dojíždí do liberecké průmyslové zóny,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.