Za skutečností, že se zvyšují vícečetná těhotenství stojí umělé oplodnění. Podle Alexandry Kittnerové, tiskové mluvčí liberecké nemocnice, může za celkově stoupající babyboom hned několik faktorů.
„Jednou z věcí, která ovlivňuje růst počtu porodů je fakt, že naše nemocnice má ministerstvem zdravotnictví udělený statut intermediálního centra. To znamená, že jako jediní v kraji zajišťujeme poporodní péči u rizikových novorozenců, v této souvislosti funguje na dětském oddělení novorozenecká jednotka intenzivní péče,“ uvedla jeden z důvodů Alexandra Kittnerová. Maminky, u jejichž dětí se již v době těhotenství předpokládají po narození komplikace, jsou proto často posílány do liberecké porodnice.
Liberecké porodnici se také daří zlepšovat posledním rokem svou pošramocenou pověst. Vedení nemocnice se o to přičinilo jak zlepšováním přístrojového, tak ale i personálního zastoupení, které je v současné době podle Alexandry Kittnerové na velmi dobré úrovni. „Při rozhodování maminek, v jaké porodnici chtějí rodit, se pozitivně odrazila změna ve vedení porodnického oddělení, kdy byl na místo primáře jmenován MUDr. Pavel Černý,“ upřesnila Alexandra Kittnerová.
Nepochybný podíl na vyšším počtu narozených miminek v porodnici ve městě pod Ještědem má i skutečnost, že k poslednímu červnu loňského roku zavřelo své dveře porodnické oddělení nemocnice ve Frýdlantu. Vedení frýdlantské nemocnice se totiž nepodařilo personálně zajistit fungování novorozeneckého oddělení, nemělo dostatek dětských lékařů. I přesto na gynekologickém oddělení několik porodů od července provedli.
Jednalo se o případy, kdy by rodičky z Frýdlantu nedojely včas do Liberce. „Často se nám i stává, že se u nás maminky staví, aby se nás jen zeptaly, nakolik porod pokročil a zda to ještě do Liberce stihnou. Například o minulém víkendu jsme měli tři takové případy,“ uvedla jedna ze sester gynekologického oddělení frýdlantské nemocnice.