„Krve máme skutečně dostatek. Spíše máme potíž s tím, aby se nám podařilo omladit registr dárců. Nicméně i to je již na dobré cestě,“ vysvětlila Alexandra Bednárková. Jak dále dodala, liberecká nemocnice totiž oslovila Technickou univerzitu v Liberci. A úspěšně. „Studenti se výzvy chopili a spousta se jich na naší transfúzní stanici jako dárci zaregistrovala,“ dodala Alexandra Bednárková.

Spotřeba krve stoupá

Kromě toho uvedla, že samozřejmě spotřeba krevních derivátů neustále stoupá. „V této souvislosti je potěšitelné, že stoupá i počet nových dárců, kteří se chtějí spolupodílet na záchraně lidských životů. Není tajemstvím, že právě jejich pravidelné návštěvy transfuzního oddělení liberecké nemocnice pomáhají následně pacientům na jednotlivých oddělení naší, ale i dalších nemocnic,“ řekla Alexandra Bednárková.

Dárcovský boom

A právě v letošním roce dochází v liberecké nemocnici k dárcovskému boomu. V současné době je totiž obrovský zájem prvodárců, tedy těch, kteří jdou krev darovat poprvé. „Jen za uplynulé čtyři měsíce tohoto roku přibylo v registru 280 dárců, a to jich celkově za loňský rok bylo 500. Nejvíce přínosný byl letošní duben, kdy se do registru zařadilo 100 nových zájemců. Pokud snaha lidí pomáhat druhým neuvadne, v závěru roku se budeme moci pochlubit podstatně vyššími čísly,“ dodala mluvčí nemocnice Alexandra Bednárková.

Nemocnice potřebují především mladé dárce krve

Praha/ Ze všech 144 nemocnic v České republice pociťuje nedostatek krve jenom šestnáct. Z toho je devět pražských. Obecně tedy nelze říci, že by byl krve akutní nedostatek. Problémem je ale nedostatek dárců, především nových a mladých. „Průměrný věk pravidelných dárců krve se zvyšuje. Rádi bychom proto oslovili mladé lidi,“ řekla Deníku Renáta Procházková, primářka transfuzního oddělení v Liberci. Kampaně, jež k bezplatnému dárcovství vyzývají, se tak zaměřují především na studenty ve věku 18 až 20 let. Mladí lidé totiž sami darovat krev nepřijdou.

„Dříve bylo dárcovství samozřejmostí. Dnes už lidé neberou jako standard pomoci druhým,“ shodují se lékaři z transfuzních stanic z celé republiky. Krve nelze vzít najednou mnoho. Vzhledem k tomu, že krevní konzervy mají omezenou trvanlivost (je to zhruba jedeadvacet dní), je praxe taková, že se pořizuje pohotovostní zásoba základních krevních skupin propočítaná na předpokládaný počet pacientů. Jinak transfuzní stanice zvou dárce podle akutní potřeby pro konkrétní pacienty. Vždycky máme rezervy, ale když ubývají, vyzveme občany k mimořádnému dárcovství, jako třeba když bylo letos v zimě kvůli větší nemocnosti obyvatel dárců málo. Apelovali jsme na lidi s konkrétními chybějícími krevními skupinami,“ vysvětlil mluvčí Fakultní nemocnice Plzeň. Každý dobrovolný dárce krve chodí na odběry v průměru čtyřikrát do roka. (ška)