Déle si posedět večer s přáteli, v hospodě, zkrátka prodloužit si noční život. To bude možné od 1. října, kdy se v Liberci rozšíří nabídka nočních spojů. „Novinkou je, že noční spoje nepojedou pouze o víkendu, ale i ve všední dny,“ uvedla mluvčí magistrátu Jana Kodymová.

Poslední autobusy a tramvaje budou z terminálu ve Fügnerově ulici odjíždět shodně v 1.20 hodin. Tedy o hodinu později než dosud, přičemž současné spoje se nezruší, ale budou jezdit dál i dvacet minut po půlnoci. Na noční jízdu vyjedou nejen všechny tři okružní autobusové linky, ale také tramvaj do Jablonce nad Nisou a zpět, stejně jako tramvaje číslo 3 jak do Hanychova, tak do Lidových Sadů a zpět. Navýšení spojů vyjde ročně na zhruba 600 tisíc korun.

„Už to tady kdysi bylo, ale skončilo to. Nebylo to tolik vytížené a hlavně řidiči nechtějí jezdit příliš v noci kvůli vzrůstajícímu počtu napadení od cestujících. Uvidíme proto, jak se tento experiment znovu osvědčí,“ uvedl primátor Tibor Batthyány. „Pokud ve všední dny nebude o takto pozdní spoje zájem, tak není problém je zase zrušit, ale v pátek nebo o víkendu by v tom neměl být problém,“ myslí si náměstek primátora Jan Korytář. Návrh na rozšíření nočních spojů jde právě od Změny pro Liberec, konkrétně od radního Josefa Šedlbauera.

V Liberci jezdí v noci tři okružní linky, které shodně vyjíždějí z Fügnerovy ulice. Linka č. 92 jede směrem do Ruprechtic, Vrchlického, Pavlovic, Růžodolu a zpět do centra. Spoj č. 90 jedou do Zeleného Údolí, Rochlic, Doubí a zpět. Linka č. 91 pak z Fügnerovy míří přes Husovu, Ječnou, Dobiášovu a zpět do centra.

„K charakteru velkého města patří i noční život a jedním z jeho předpokladů je fungování nočních linek MHD. Vycházíme tak vstříc hlavně lidem mezi 20 – 40 lety, kteří jsou zvyklí na flexibilní životní styl. Ale samozřejmě nejen jim, noční linky využije každý, kdo třeba chce po návštěvě kina ještě někde posedět. Jsem rád, že součástí je i noční linka do Jablonce, lepší propojování aglomerace Liberec – Jablonec je strategie, kterou chceme podporovat všemi prostředky,“ uvedl Šedlbauer.

„Já to vítám, bude to lepší než jezdit domů taxíkem. Jenom nechápu, proč to dávají až od října, když hospody jsou večer plné lidí právě teď, v létě,“ řekl Deníku Liberečan Martin Kosek. Podle radnice je to ale s ohledem na změnu jízdních řádů, ke které dochází vždy až od října.