Od začátku října přijímá soukromá mateřská škola Doctrina právě i dvouleté děti. Jejich předškolička, jak jí říkají, má i speciální program uzpůsobený věku dítěte.

Dva roky na mateřské, co dál?

Doctrina tak reaguje na díru na trhu. „Zaregistrovali jsme zájem rodičů této věkové skupiny. Mnozí rodiče si vybrali takzvanou dvouletou mateřskou a teď řeší, jak zabezpečit hlídání dítěte, které jim standardní školky nevezmou. Proto jsme rozšířili kapacitu a děti nově přijímáme. A věříme, že následovat nás budou i další mateřinky," říká ředitelka MŠ Doctrina Věra Motyčková.

To, že jsou možnosti jak zajistit hlídání dětí mladších tří let v Liberci omezené, vědí rodiče moc dobře. „Pokud nemůže hlídat někdo z rodiny, zbývá u menších dětí jen využití služeb mateřských center nebo specializovaných koutků. Protože školky děti pod tři roky nevezmou," říká například Johana Hrnčířová z Liberce.

Jesle beznadějně plné

V krajském městě existuje samozřejmě ještě jedna možnost, jesle. Ty jsou ale plné. „Kapacita je 35 dětí, dalších 25 máme v rezervě. Jejich rodiče čekají, až se jim uvolní místo," říká vedoucí Míla Valášková.

Zdá se, že cesta, kterou se vydává mateřská škola Doctrina, je správná. Poptávka totiž bude. Rodiče musí jen počítat s tím, že měsíční pobyt dítěte je přijde na 4,5 tisíce korun. A také s tím, že ne každé dítě už v tomto věku delší odloučení od rodiče zvládne.