Klasické nářadí, jako je pila, kladivo a vrtačka, ale také moderní 3D tiskárna nebo laserová řezačka. Tak vypadá vybavení nové dílny nazvané iQ FABLAB, kterou ve čtvrtek slavnostně otevřeli v libereckém Babylonu. V pilotním provozu začne „chytrá dílna digitálního věku“ fungovat v červnu, využívat ji budou žáci základních škol, studenti Technické univerzity i návštěvníci z řad veřejnosti.

FABLAB je zkratka anglického výrazu „fabrication laboratory“, který lze přeložit jako „výrobní laboratoř“. Liberečtí se inspirovali ve Spojených státech, kde se taková laboratoř poprvé objevila na Massachusettském technologickém institutu. „V budoucnosti některé manuální práce zaniknou, nahradí je stroje. Tím pádem se objeví nové pracovní pozice, na které bude potřeba další generaci připravit,“ vysvětlil Pavel Coufal, ředitel liberecké iQLandie, která kromě stejnojmenného vědeckého centra provozuje také iQPark, určený pro menší děti.

Hlavní cílovou skupinou nové dílny budou školní skupiny z druhého stupně základních škol. Školáky by podle Coufala měla dílna nadchnout pro techniku. V odpoledních hodinách pak bude FABLAB určený studentům Technické univerzity. „Studenti ho budou moci využívat ke svým školním pracím zdarma,“ uvedl vedoucí FABLABu Pavel Saal.

O sobotách se má dílna otevřít i veřejnosti. Na webu jsou už vypsané první termíny workshopů, na které se lze hlásit. Pro zájemce je připraven program zaměřený buď na 3D tisk, nebo na vektorovou grafiku. „Tyto programy jsou dělané pro začátečníky, není nutné mít předchozí zkušenosti,“ popsal Saal.

Cena za čtyřhodinový program pod vedením odborného lektora činí 300 korun pro až tři osoby. Minimální věk účastníků je 12 let, alespoň jeden člen týmu musí být dospělý.

OSAHAJÍ SI LASER I KLASICKÉ NÁŘADÍ

Chytrá dílna se celkově skládá ze čtyř částí. „Jde o sekce robotiky, 3D tisku, vektorové grafiky a hrubou dílnu,“ vyjmenoval Saal. Zatímco v prvních třech si budou moci lidé naprogramovat robota, vytisknout vlastní klíčenku nebo potisknout tričko, hrubá dílna je klasickou dílnou s běžným nářadím. „V některých školách už dnes dílny vůbec nemají, tudíž si děti neosahají nástroje, které budou v běžném životě potřebovat,“ upozornil Pavel Saal.

Nejdražším vybavením laboratoře jsou podle něj laserové řezačky. „K tomu, aby si na nich mohli něco navrhnout a vyrobit, se lidé jinde úplně běžně nedostanou,“ poznamenal Saal, který celkové náklady na laboratoř vyčíslil na zhruba šest milionů korun.

TÁBORNÍCI SESTAVÍ VLASTNÍHO ROBOTA

Na léto chystají ve FABLABu také dva týdenní příměstské tábory pro děti ve věku 12 až 16 let. Jejich hlavním cílem má být sestrojení vlastního robota podle vzoru humanoidní robotky Matyldy. Tu sestrojili před časem tvůrci z Jablonce nad Nisou a známá je tím, že se jí loni na podzim podařilo z Jablonce dostopovat až do Pelhřimova. Její cesta trvala osm dnů, během kterých urazila 1718 kilometrů a skončila jako exponát v pelhřimovském muzeu rekordů a kuriozit.