O víkendu mělo premiéru v Liberci. Jarní sezonu odstartovalo nádherné počasí, jež provázelo Jarní skokové závody, které se už popáté uskutečnily v areálu Jezdeckého klubu Liberec.

Jarní skokové závody představují faktický start sezony a navazují na tradici z 80. let. „První soutěží jsem velmi spokojena, při druhé došlo bohužel k pádu,“ zhodnotila průběh sobotních závodů trenérka Firmanová.

Své o tom ví domácí závodnice, nositelka slavného jména, čtrnáctiletá Kateřina Váňová. Jedna z výrazných favoritek, která právě kvůli nešťastnému pádu skončila v kategorii překážek nad 100 centimetrů na koni Evon až jako druhá.

„Na koni jsem odmalička, protože tatínek měl vždycky koně,“ svěřila se Kateřina po závodech. Poprvé se jich zúčastnila už jako dvanáctiletá. Na otázku, co pro ni život na koňském hřbetě znamená, bez zaváhání odpovídá: „Úplně všechno!“ Potají stírá slzy zklamání z pádu. Naštěstí dopadl dobře. Ptám se, co při něm víc zabolí. Kosti nebo srdíčko? „No dneska spíš to srdíčko,“ dokáže se už na chvíli mladá talentovaná závodnice usmát a odnáší si sladkou trofej a cenu od majitele jízdárny Alexandra Kendika.

Hned dvě z trofejí si odnesl Pavel Macek z Javorníku. Mezi nejúspěšnější stáje patřila Vysoká, kde skončily hned tři hlavní ceny v druhé soutěži s překážkami nad 90 centimetrů. V nejtěžší soutěži závodů s výškou nad 130 centimetrů si pomyslné zlato odnesla mistryně ČR v kategorii ženy Petra Charvátová.

Nejbližší závody se odehrají opět na závodišti v Liberci Pavlovicích 18. června. „Jedná se o nižší soutěž, které se mohou zúčasnit i závodníci s menšími zkušenostmi,“ zve trenérka Lucie Firmanová. Vrcholem sezony pak bude srpnový Memoriál Heleny Krásové, zakladatelky jízdárny.