Festivalu bude patřit město až do neděle 28. června.

„Mateřinka je soutěžní festival, ceny uděluje souborům odborná porota poslední den. Letos se na přehlídce představí celkem 15 divadel, včetně zahraničních,“ uvedl ředitel Naivního divadla Stanislav Doubrava. „Mateřinka se jako jediná ve střední Evropě zaměřuje na tvorbu profesionálních loutkových divadel předškolního věku,“ dodal.

Dnes bude hrát také divadlo z Belgie

Ve čtvrtek 25. června zahájí festivalový den domácí Naivní divadlo, které od 9.00 hodin zahraje představení Vařila myšička kašičku.

V 10.30 hodin začne ve Studiu Naivního divadla pohádka souboru KBT o.s. Poprad ze Slovenska Snehulenie Aničky a Barborky. Vypráví o dvou holčičkách, které řeší nelehkou záhadu – kam zmizel sníh. Stejnou inscenaci zhlédnou malí i velcí diváci ještě také ve 13.00 hodin.

V 11.00 a v 15.00 hodin představí divadlo De Spiegel z Belgie v sále Základní umělecké školy svou inscenaci Bramborry. Tři saxofonisté si pohrávají nejen se svými nástroji, ale i s barevnými kubistickými objekty. Znovu a znovu vznikají před očima diváků nové tvary, aby byly vzápětí opět zbořeny. Vjem malých diváků podtrhuje živá muzika.

Od 18.00 hodin uvidí návštěvníci ve Studiu Naivního divadla domácí úspěšné představení – Pohádku o Raškovi, na jejíž premiéru přijel před časem zlatý olympijský skokan na lyžích Jiří Raška osobně.

V 19.30 hodin začne v kuřárně Naivního divadla koncert skupiny Jananas a od 21.00 hodin zahraje domácí soubor své Pandemonium, inscenovaný komiks Džiana Babana a Vojtěcha Maška. Představení je pochopitelně určeno dospělým divákům.

„Uvažujeme o tom, že bychom příští ročník Mateřinky předsunuli alespoň o týden na polovinu června. Konec června, kdy se Mateřinka koná, je už obdobím závěru školního roku, kdy už se děti pomalu rozjíždějí na prázdniny,“ řekl ředitel Doubrava.

Mateřinka vznikla v roce 1972, kdy byla pod tímto názvem uspořádána v Liberci první česká národní přehlídka tohoto zaměření.

Místem konání bývalo střídavě město Liberec a České Budějovice. Od roku 1991 se pořádá Mateřinka jen v Liberci, a to každý druhý rok, letos je tu už jubilejní dvacátý ročník.