V Liberci kandiduje oproti celorepublikovému průměru žen dokonce ještě více – 34,4 procenta. Senátní volby oproti tomu zůstávají pánskou ligou. V České Lípě nekandiduje ani jedna žena. Zprávu dnes zveřejnilo Fórum 50%. Jde o neziskovou organizaci, která usiluje o vyvážené zastoupení žen a mužů v politice.

Nejhůře z hlediska zastoupení žen na volitelných místech dopadly Nový směr a Liberec ještě žije – mají v první desítce jen jednu ženu a v první pětce žádnou. Nejvyváženější kandidátní listinu naopak sestavila Změna pro Liberec. Celkově za ni kandiduje 43,6 procenta žen, zároveň má rovnou polovinu žen v první desítce a dvě ženy v první pětce. Ještě více žen však najdeme na kandidátce Strany pro otevřenou společnost, která má celoženskou kandidátní listinu.

„Sestavit celoženskou kandidátku byl záměr, protože žen na kandidátkách je celkově poskrovnu… Naše dámy chtěly tuto kandidátku vytvořit zejména kvůli problémům okolo rodiny, jako jsou jesle, školky, školy, daně, jízdné, kultura, bezpečnost a v neposlední řadě senioři. Na to kolikrát pánové politici zapomínají," komentuje předsedkyně Strany pro otevřenou společnost, Lenka Halamová.

Poměrně hodně stran se také rozhodlo postavit ženu i do čela kandidátky. Šanci stát se libereckou primátorkou tak teoreticky mají hned 4 ženy – současná primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD), Zuzana Vaníčková (SOS), Zora Machartová (TOP 09) a Dana Lysáková (KSČM).