Podtrženo, sečteno. Z Liberecka v EP nezasedne nikdo. Volby do Evropského parlamentu (EP) v Liberci vyhrálo hnutí Ano s 21,62 procenty, v přepočtu na hlasy se opírá o vítězství 3 409 hlasů. Celkem přišlo v Liberci k volbám rekordně málo voličů – 19,73 % (to znamená 15 762 platných hlasů, přičemž voličů v seznamu bylo 80 296).

„Premiér Sobotka tvrdí, že nejsme národ euroskeptiků, protože první tři vítězné strany jsou proevropské. Já si nicméně myslím, že eurovolby jasně ukázaly, že Češi na Evropu kašlou," řekl Deníku Martin Komárek (ANO), poslanec za Liberecký kraj.

Na důležitost voleb do EP se podle Komárka hnutí ANO snažilo poukázat v předvolební kampani, ale záměr Babišovcům nevyšel .
„V příštích letech se budeme s našimi čtyřmi europoslanci snažit národ přesvědčit o tom, že Brusel a EU jsou pozitivní, jen dosud o těchto kladech politici s lidmi nemluvili. Když se nám to nepodaří, pak volební účast bude stále takto mizivá," dodal Komárek.

Na rozdíl od hokejistů jsme vyhráli. Ale hubená výhra nad slabými soupeři není důvod k velké radosti. Do podzimního turnaje se musíme zlepšit.
Martin Komárek (ANO), poslanec za LK

Výsledky eurovoleb v Liberci v podstatě kopírují výsledky celorepublikové. Na druhém místě pod Ještědem skončili TOP 09 a Starostové a nezávislí (19,83 %), třetí příčku obsadili sociální demokraté (11,78 %). Čtvrtí byli komunisté (7,19 %), kteří předběhli ODS (7,13 %) a Svobodné (6,73 %).
Liberecký Edvard Kožušník (ODS) byl voliči v krajském městě vykroužkován na první místo. To ovšem nestačilo, byť se celkově z desítky posunul na přednější příčku kandidátky. Dosavadní europoslanec tak v EP končí.

V Liberci propadli pod 5 procent Lidovci, kteří celostátně bodovali s 9,95 procenty. Sympatie Liberečanů si v eurobolbách místo Lidovců získala Strana Zelených. Dosáhla na 5,68 procent. Čtvrtá na kandidátce, náměstkyně hejtmana Zuzana Kocumová v Liberci dokonce předběhla, co do počtu preferenčních hlasů, lídra Ondřeje Lišku. Také Piráti v Liberci měli podporu – 5,93 procent.

Rozčilený starosta

Volby do Evropského parlamentu provázely na Liberecku bouřlivé emoce. Postaral se o ně starosta Chrastavy Michael Canov (SLK).
Opřel se do partnerky šéfa ANO Moniky Babišové, která hlasovala dvakrát. Poprvé totiž vhodila do urny hlasovací lístek bez obálky k tomu určené.
„Házela do urny svůj hlas dvakrát. Každý volič má ze zákona a principu hlas pouze jeden. To, jestli svůj hlas zneplatní, je jeho věc, nemůže však mít hlasy dva. A ještě k tomu všemu poruší zákon ona i ministr financí samotný, když on je s ní za plentou. Hlavně, že budou volby platné, a že plebs má dodržovat zákony," rozčiluje se Canov.

Podrobné výsledky se dozvíte v zítřejším vydání Libereckého deníku.