Nejvyšší nárůst je u neuvolněných radních, dosud měl Liberec čtyři a každý bral odměnu 5500 korun měsíčně. Nově jich má město šest a od nového roku budou brát 11013 korun měsíčně. Radní mají i své další zaměstnání, měsíčně se účastní jedné schůze zastupitelstva a dvou zasedání rady. Řadovým zastupitelům, kteří nezasedají v žádném výboru, se odměna zvedne ze stávajících 1970 korun na 2753 korun.

Podle nového primátora Jaroslava Zámečníka (Starostové) město využilo maximální možnou částku, kterou mu umožňuje vládní nařízení. Město sice zaplatí na odměnách více, ušetřit chce ale za poradenské služby. „Zvolili jsme strop, který vyhláška umožňuje. Je to proto, že bývalé vedení utratilo jen v tomto roce 15 milionů za poradenské služby. To je absurdně vysoká částka, rádi bychom v tomto trendu nepokračovali,“ popsal Zámečník.

Podle bývalého náměstka a dnes opozičního zastupitele Jana Korytáře (Změna) spolu ale odměny radních a výdaje na poradenské služby nesouvisí. „Poradenství jsme využili například kvůli jednáním s teplárnou, která ušetřila městu několikanásobek peněz,“ uvedl. S nárůstem odměn ale opozice v zásadě souhlasí. „Mně to tak dramatické nepřijde, dosud byly některé odměny dost podhodnocené, takže to beru jako určité narovnání,“ uvedl Korytář. Opozičním zastupitelům ale vadí, že město materiál předložilo s chybami, a neví se tedy, jaký dopad budou mít nové platy do rozpočtu. 

„Tabulku jsme dostali až na zastupitelstvu, údaje byly nesmyslné. Primátor ani na opakovaná upozornění nenašel odvahu uznat chybu či schválení odměn o měsíc posunout,“ ozval se zastupitel Josef Šedlbauer (Změna). O kolik se zvednou městské výdaje, totiž není tak snadné spočítat. Zastupitelé totiž berou odměny i podle toho, jestli jsou členy některých výborů a účastní se jednání. Odhadovaný nárůst výdajů činí zhruba dva miliony korun. „Konkrétní vyčíslení se objeví až v rozpočtu,“ předeslal primátor Zámečník. Ten budou zastupitelé schvalovat v únoru.

Více peněz budou příští rok možná brát i zastupitelé ve Frýdlantu, návrhem na zvýšení odměn se budou zabývat ve středu. „Nyní má člen zastupitelstva nárok na 1768 korun, radním je vyplácena odměna 7069 korun. Nejde o částku maximální, ale přepočítanou dle počtu obyvatel,“ uvedla mluvčí města Martina Petrášková. Naopak beze změny podle starosty Josefa Horinky zatím zůstanou odměny zastupitelů a radních v Hrádku nad Nisou. Tamní řadoví zastupitelé berou 1000 korun, radní pak 5000 korun.