„Je třeba se ptát," řekl Robert Machart, jednatel společnosti Práce Liberec (dříve Agentury Jobstudent), která na trhu působí 18 let a ročně zajistí práci pro několik tisíc lidí.

O letní brigády je podle něj větší zájem v červenci, protože každý si chce v srpnu užít vydělaných peněz. V první polovině prázdnin je ale těžší práci sehnat nejen kvůli velké poptávce.

„Červenec začíná svátky, které nabourají časový harmonogram i objednávání a plánování výroby. Určitě neodrazuji lidi od toho, aby se v červenci na brigády ptali, ale pokud mají možnost si naplánovat výjezd nebo dovolenou, tak ať si je naplánují na červenec a v srpnu mají větší pravděpodobnost toho, že brigádu seženou," řekl.

Práce Liberec nabízí v létě studentům hlavně pomocné manuální práce, které nevyžadují dlouhé zaškolování v malo- a velkoobchodech, v podnicích, cestovním ruchu, na stavbách, ale i v zemědělství nebo lesnictví. „Z řady podniků hlavně v oblasti automotive není ale o podobné krátkodobé brigády zájem, dávají tam přednost dlouhodobější spolupráci, protože je třeba pracovníky zaškolit," vysvětlil Machart.

Mzdy se většinou pohybují od 60 do 70 korun na hodinu. „Třeba v administrativě jsou mzdy až sto korun, takových míst je ale málo a vyžadují znalost jazyků a informačních technologií," dodal.