„Jednou za dva tři dny sem přijíždějí hasiči nebo policisté,“ popsal Zeman. „Jednou mi tu dokonce sprostě nadávala kolemjdoucí žena s tím, že se tu kácí zdravé stromy,“ dodal. Lidé podle něj nevědí, že zde pálí napadené dřevo, a to na objednávku společnosti Městské lesy Liberec.

To potvrzuje i šéf této městské organizace Jiří Bliml. „V zimním období v lesoparku probíhala těžba stromů napadených lýkožroutem. Po těžbě zde vznikly těžební zbytky, tedy větve, které je potřeba zlikvidovat,“ řekl.

To, že se zde dřevo pálí, bylo podle něj hasičům řádně nahlášeno. „Zatím jsme v této části nezasahovali,“ uvedla mluvčí libereckých hasičů Zdeňka Štrauchová. Policistům i hasičům se totiž Zeman prokazuje příslušným zmocněním, vše je legální a zásahu tak není třeba.

Jediný spor, který tu vznikl, se týkal toho, zda může oheň nechat slabě hořet i přes noc, nebo je nutné ho důkladně uhasit. „Když ho večer kompletně uhasím, musím ho ráno pracně rozdělávat a po obědě už pomalu přestat přikládat,“ stěžuje si Zeman, podle kterého by bylo efektivnější nechat přes noc na místě žhavé uhlíky.

To ale předpisy neumožňují, u neuhašeného ohně totiž musí být stále přítomna nějaká dospělá osoba. „V oblasti s největším počtem větví proto teď zůstanu pracovat i přes noc, abych práce urychlil,“ poznamenal Zeman.

Hromady zůstanou

Jeho ohňová mise se už ale beztak chýlí ke konci. „Na základě tlaku veřejnosti už bude probíhat pouze úklid na hromady. Jiný způsob likvidace než pálení nás nenapadá, technika, která by dřevo například rozštěpkovala, se sem nedostane,“ vysvětluje ředitel Bliml. Hromady tak v lesoparku zůstanou ještě minimálně několik měsíců.

Jan Zeman likviduje následky řádění kůrovce v lesoparku nad libereckou přehradou už zhruba šest týdnů. S pálením je teď ale konec.

Po odloupnutí kůry na jedné z větví ukazuje Zeman zřetelně viditelné larvy lýkožrouta smrkového. Během několika dní se z nich stanou dospělí jedinci.

S obří kůrovcovou kalamitou se aktuálně potýká celá Česká republika. „V roce 2018 došlo ke zhruba 12 milionům metrů krychlových kůrovcových těžeb a v letošním roce se očekávají těžby ve výši 15 až 20 milionů metrů krychlových. Nejvíce je kůrovcovou kalamitou zasaženo území Moravskoslezského a Olomouckého kraje společně se severní polovinou Zlínského kraje a Vysočinou,“ uvedl mluvčí Lesů České republiky Vojtěch Bílý.

V lesoparku, který se v centru Liberce rozkládá na 22 hektarech mezi harcovskou přehradou a sídlištěm Králův Háj, napadl kůrovec přibližně 300 metrů krychlových dřeva. „Následky tu nejsou až tak hrozné,“ podotkl Bliml.

Mnohem horší situace na území města je podle něj v lokalitě kolem Liberecké výšiny, kde je počet napadených stromů větší. Městské lesy proto provádějí také obranná opatření. „Rozvěšujeme lapače s feromonovými návnadami na kůrovce, kterými chceme zabránit rozšíření do okolních stromů,“ upřesnil Jiří Bliml.