V lese na pomezí katastrů obcí Lučany nad Nisou a Nová Ves nad Nisou našel houbař množství polorozložených koster menších zvířat.

Na místo vyjela Dagmar Kubištová z jablonecké Ligy na ochranu zvířat. Počet viditelných lebek se blíží ke dvacítce. „Některá těla tam leží opravdu dlouho a pokrývá je již tráva. Našla jsem i těla s kusy kůže ve stádiu rozkladu, takže zřejmě z letošního roku,“ potvrdila Kubištová.

Jedno zachovalejší torzo lebky odvezla do veterinární ordinace MVDr. Jaromíra Baudyše. „Jde bezpečně o psovitou šelmu,“ konstatoval veterinář.

Ve čtvrtek dopoledne se do lokality stranou od cesty vypravila Kubištová znovu, tentokrát v doprovodu starosty Lučan nad Nisou Ladislava Pivrnce a policisty Petra Patrmana z oddělení Smržovka.

Kosterní pozůstatky v místě leží už dlouho, přesto tu někdo před krátkým časem byl a přinesl další kus, tentokrát bez hlavy a stažený z kůže.

„Je to staré jen několik málo dní, ještě je vidět krvácející maso,“ konstatoval policista. Dodal, že hlava byla rozhodně od těla samce uťata ostrým předmětem, zřejmě sekyrou. Za krkem je patrný otvor, buď od nože nebo střely.

Proč je zvíře bez kůže a hlavy

Kdo si dal takovou práci, pokud by to byl skutečně uhynulý pes. Zástupce města starosta Pivrnec rozhodl, že se o biologický odpad postarají a bezpečně jej odklidí do kafilerního boxu.

Jednou z možných variant je, že se uhynulých psů zbavuje chovatelka z nedalekého statku. „Nekontrolovatelně se rozrůstající smečku jsme prověřovali s krajským veterinářem loni na podzim. Především zda jsou psi očkováni proti vzteklině. Víc stejně na soukromém pozemku nemůžeme,“ vyslovila hypotézu Kubištová.

Cvičná návnada pro bojová plemena

Další možností je, že kosterní pozůstatky jsou od zvířat, která se používají jako vnadidlo na zákus při přípravě bojových plemen před zápasem. To ale vyvrátil oslovený znalec. „To by tam neleželo stažené tělo z kůže bez hlavy. Spíše naopak jen kůže se zbytky kostí a maso by bylo pryč.“ Jde tedy bezpečně o razantní zásah člověka.

Torza a lebky šelem psovitých ale jednoznačně nedokazují, že jde o psy. „Tu nejzachovalejší část z nedávné doby převážím na Státní veterinární ústav do Prahy, aby zjistili, zda nejde o lišku. Takovou velikost by samec mít mohl,“ uvedla Kubištová. Odborný posudek uhradí Liga na ochranu zvířat.

Lovci kožešin tělo nepotřebují

V tom případě by totiž v úvahu jako nejpravděpodobnější připadala varianta, že pohřebiště v lese mají na svědomí pytláci či dokonce sami myslivci. „Kožešiny jsou v kurzu, proč by se domů tahali s celým tělem, když jej nepotřebují,“ uvedl námi oslovený člověk zabývající se touto problematikou a jehož jméno redakce zná.

I přestože mají myslivci povolen odstřel lišek jako škodné, ponechat tělo v lese podle veterinárního zákona nesmí. Policie již ve čtvrtek rozhodla, že případ bude prozatím řešit jako týrání zvířat.