Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V lázních vystavují socialistické „obchoďáky"

Liberec - Pro někoho krabice co hyzdí centrum města, pro jiné pohodlné nakupování a program na celý víkend. Bez obchodních domů se moderní město neobejde. Další na ně hledí jako na památku.

20.10.2014
SDÍLEJ:

JEŠTĚD. Obchodní dům. Foto: Lukáš Beran

V Oblastní galerii můžete navštívit výstavu, která se zabývá těmi ranými z let šedesátých a sedmdesátých. „Ačkoliv na tuto architekturu bývá často pohlíženo s nepochopením či despektem, výstava prokazuje, že vybrané „obchoďáky" nejčastěji priory mají v české architektuře nezastupitelnou roli. Prezentovány budou nejen nejznámější objekty typu Kotvy či Máje, ale také regionální obchodní domy v Pardubicích, Olomouci, Ústí nad Labem či Plzni," vysvětlil ředitel Oblastní galerie Jan Randáček.

Stranou zájmu nezůstává ani již neexistující liberecké obchodní středisko Ještěd. Součástí výběru jsou rovněž nerealizované návrhy: čtyři studie významné české architektky Aleny Šrámkové a neuskutečněný návrh známého jihlavského prioru od Růženy Žertové. Na menší ploše budou vystaveny rovněž slovenské obchodní domy.

JEŠTĚD. Obchodní dům.

„Jedním z cílů projektu je ukázat různé možnosti řešení typologické úlohy obchodního domu v tehdejším Československu. To se týká přístupu architektů, možností dodavatelů, ale také ambicí investorů či samotné koncepce a účelu stavby," představuje expozici Petr Klíma.

Výstava přispívá do společenské debaty o smyslu ochrany a respektování původních staveb šedesátých a sedmdesátých let, jež jsou nedílnou součástí historie české architektury i kolektivní paměti naší společnosti. „Právě liberecký Ještěd může sloužit jako typický příklad má smysl památkově chránit moderní architekturu? Můžeme ji proměňovat jako v případě olomouckého prioru? Je to k užitku či je lepší zachovat původní podobu, třeba za cenu jistých ekonomických omezení?" zamyslel se ředitel galerie.

Autor: Hana Langrová

20.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Prezident Miloš Zeman. Ilustrační foto

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

V liberecké knihovně propuknou Dny česko-německé kultury

Liberec – Přednáška zakladatele turistické cesty Via sacra, film o netradičních leč účinných metodách výuky, fotografická výstava nebo koncert vážné hudby. 

Naši prvňáci ze ZŠ Vrchlického v Liberci

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Liberecka.

Tento víkend bude v Liberci patřit mladým šermířům

Liberec – O víkendu se do Liberce sjede na 200 mladých šermířů z devíti zemí. Utkají se na už druhém ročníku turnaje Babylon Cup.

ANKETA: Měla by vláda zrušit plánované rozšíření EET?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení