Přijdou si na slušný plat a slovo „pracák" je pro ně cizím pojmem. Málokdo se bez této profese obejde. Jsou zkrátka žádaným zbožím. A svůj obor mohou vystudovat pouze v Libereckém kraji.

Mohlo by vás zajímat: Chystají se pěšky do Norska

Jedním z nich je například technolog silikátů. Specializace, která tvoří základ sklářské výroby. A i když je sklářství s pádem sklářských gigantů v povědomí veřejnosti za zenitem, opak je pravdou. Menších i větších úspěšných sklářských firem je u nás stále dost. A nemají lidi. „Reagovali jsme na potřeby trhu. Technologů ve sklárnách je kritický nedostatek, ředitelé sklářských firem jako je Preciosa, ale třeba i Crystalex nebo Moser se nás neustále dotazují, kdy a kolik jich od nás mohou získat," potvrdil Libor Doležal ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské Železný Brod (SUPŠS), kde se obor technolog silikátů dá jako na jediné škole v ČR studovat.

Nejde přitom jen o problém dneška. Podle Doležala je většina sklářských mistrů v důchodovém věku. „Hrozí tedy, že mladí nebudou mít brzy od koho přebírat zkušenosti," vysvětluje Doležal.

Dalším oborem, který se vyučuje pouze v Libereckém kraji, je podle Zdeňka Krabse, ředitele Střední školy v Liberci Na Bojišti obor výtahář. „O tento obor je velký zájem na trhu práce z řad zaměstnavatelů. Lidí s touto specializací je nedostatek a vydělají si slušné peníze," potvrdil Krabs.

Takzvaných výlučných oborů se v kraji studuje více. Podle vedoucího krajského odboru školství Leoše Křečka přibyl loni například nový obor Požární ochrana na Integrované škole v Semilech. Výlučné jsou podle něj také studijní obory na vyšších odborných školách. Unikátní je například Ražená medaile a mince na Střední uměleckoprůmyslové škole a VOŠ v Jablonci nad Nisou.

Některé z těchto oborů jsou navíc podpořeny krajskými dotacemi. Motivační představují od 250 do 400 měsíčně, studijní tisícovku. Studenty by měla částka motivovat k tomu, aby studovali obory, o něž bude dlouhodobě zájem.